přejděte na Úvod

Týrání vězňů v Abú Ghrajbu

Na konci roku 2004 propukl skandál s týráním iráckých zajatců v přeplněné bagdádské věznici Abú Ghrajb. První fotografie mučení odvysílala 28. dubna americká televizní stanice CBS.

Na jednom snímku byl zachycen irácký vězeň, kterého vojáci přinutili stát se spoutanýma rukama a přikrytou hlavou na bedně pod pohrůžkou, že bude usmrcen elektrickým proudem, jestliže spadne. Na jiném zase zadržení Iráčané klečeli jeden na druhém a vytvářeli pyramidu, za níž stála příslušnice americké armády. Jeden z Iráčanů měl přitom na kůži napsané anglické nadávky. Další fotografie zachycovaly nahé irácké zajatce v pozicích napodobujících sexuální styk před smějícími se Američany. Na jiných snímcích byly detaily genitálií omotaných drátem či útok psa na vězně.

Skandál se rozrůstal, na konci května byly zveřejněny další fotografie týraných vězňů, které pro sebe pořizovali američtí vojáci. Na jednom videozáznamu bylo pět nahých masturbujících vězňů s kápěmi na hlavách a další dva, jak se krčí u jejich nohou. Vše pozorovaly americké vojačky.

Americký prezident George W. Bush se omluvil a vysvětloval, že šlo o výjimečné případy, ovšem svět, zejména arabský, byl šokován. Rychle proto byly zahájeny procesy s prvními sedmi obviněnými, mezi nimiž byli Jeremy Sivits, Charles Graner, Ivan Frederick, Javal Davis, Megan Ambuhlová i Lynndie Englandová, která se objevila na řadě snímků se zřetelným sexuálním podtextem a stala se tak hlavní tváří aféry.

Odvolána byla i brigádní generál Janis Karpinská, která velela věznici. Ta uvedla, že tvrdý postup vůči zajatým Iráčanům a jejich zastrašování vyžadovali příslušníci zpravodajských služeb. Záhy na to byl obviněn i Armin Cruz a vojenské rozvědky. Dostal osmiměsíční trest. Převzal za mučení vězňů plnou odpovědnost, čímž nemohla být nastolena otázka obecné odpovědnosti rozvědky a vysoce postavených velitelů.

Celkem bylo za týrání vězňů v Abú Ghrajbu odsouzeno jedenáct členů americké armády. Věznici znovu po rekonstrukci a přejmenování otevřeli v únoru 2009.

Dozorce zastrašuje vězně v Abú Ghrajbu. Foto: REUTERS/Washington Post
SPECIÁL: Irák
další speciály na Novinky.cz