Bush posiluje, vyhrát nestačí
Americký prezident přehodnocoval strategii. Usiloval o více peněz na válku a vyslání posil. Na půdě Kongresu plán prosazoval obtížně, od roku 2006 v něm totiž měli většinu opoziční demokraté, což signalizovalo změny v náladě amerických voličů. Bush nakonec záměr prosadil, demokraté se marně pokoušeli podmínit uvolnění dalších prostředků stanovením termínu stažení vojáků.Po Novém roce posílil americký kontingent o 30 tisíc vojáků na téměř 170 000 a v únoru začala velká bezpečnostní operace proti sunnitským vzbouřencům i šíitským milicím, která se vedle Bagdádu rozšířila i na odbojné provincie Dijála a Anbár. Rozhodnější postup, který od Bushe vyžadoval generál David Petraeus, se vyplatil. Počet násilností a obětí začal klesat. Pomohlo ovšem i obnovení příměří s Mahdího armádou Muktady Sadra, obrácení dřívějších sunnitských vzbouřenců, zejména v provincii Anbár, proti tzv. irácké Al-Kajdě a lepší práce iráckých sil.
Do října 2008 předali spojenci vládním složkám kontrolu nad více než dvěma třetinami provincií, včetně Anbáru.
Prezident Bush po Novém roce ale svůj úřad jako vítěz neopouštěl. Násilnosti pokračovaly a irácká demokracie stála na vratkých základech. Washington Bagdád kritizoval za liknavost a špatné hospodaření, ten už si ale nedal kritiku líbit a veřejně naznačoval, že je na čase, aby spojenci ze země odešli. Vzájemné vztahy navíc stále jitřila kauza Blackwater. Zaměstnanci stejnojmenné americké bezpečnostní služby 16. září 2007 na bagdádském náměstí zastřelili nejméně 14 a podle iráckých úřadů dokonce 17 civilistů. Američané tvrdili, že na ně Iráčané útočili. Vyšetřování FBI později stanovilo, že ochranka střílela bezdůvodně. Firmě bylo zakázáno dál v Iráku působit a pětice jejich zaměstnanců byla obviněna. Soud s nimi do odchodu Bushe z Bílého domu v lednu 2009 nezačal.
Americký voják s iráckým kolegou v Bagdádu. Foto: REUTERS/Saad Shalash
V průběhu roku 2008 také ještě víc ožil kurdský problém na severu Iráku. Oblast navíc opakovaně v druhé polovině roku napadala turecká armáda, která zasahovala proti povstalcům podezřelým z řady atentátů na tureckém území. Kurdští rebelové stáli i za množstvím bombových útoků na severu Iráku, opakovaně byli jejich terčem restaurace.
George Bush před odchodem z funkce přiznal, že ho mrzí mylné informace tajných služeb, které mu sloužily jako odůvodnění invaze. Dodal však, že svržení diktátora a přerod Iráku v demokratický stát byl úspěchem, který mu potvrdí historie. Bush z úřadu odcházel jako nejméně oblíbený prezident USA a svému nástupci předával nejvyšší dluh v dějinách země. Do Iráku se jel rozloučit v prosinci 2008. Irácký novinář Muntadar Zajdí po něm na tiskové konferenci hodil obě své boty. Bush se vyhnul, Zajdí byl později odsouzen ke třem rokům vězení.
autoři: Tomáš Reiner a Alex Švamberk - webdesign a grafika: Ondřej Lazar Krynek
© Copyright Borgis a.s. 2009. © Copyright Seznam. © Copyright ČTK, DPA, Reuters, Korzo a Profimedia.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Novinky.cz je bez písemného souhlasu společnosti Borgis a.s. zakázáno.
© Copyright Borgis a.s. 2009. © Copyright Seznam. © Copyright ČTK, DPA, Reuters, Korzo a Profimedia.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Novinky.cz je bez písemného souhlasu společnosti Borgis a.s. zakázáno.