přejděte na Úvod

Popravy přenášené internetem

Novou metodou boje iráckých povstalců se staly od března únosy, především cizinců. Novou formou propagandy se stalo publikování videozáznamů z poprav unesených na internetu.

Uneseni byli i čeští reportéři, televizní zpravodaj Michal Kubal, kameraman Petr Klíma a redaktor Radiožurnálu Vít Pohanka. Pohřešováni byli od 11. dubna, zmizeli při návratu domů cestou z Bagdádu do jordánského Ammánu. Měli štěstí, všichni tři byli propuštěni po šesti dnech 16. dubna navečer. "Nakonec rozhodující roli sehrálo, že jsme byli Češi a ne příslušníci žádné země působící vojensky v Iráku. To nám výslovně řekli. Kdybychom prý byli Italové, Poláci, Američané, Britové - údajně by z toho byl hrozně velký problém," uvedl Kubal.

Únosci své hrozby začali plnit - 15. dubna byl ranou do týla zastřelen Fabrizio Quattrocchi, jeden ze čtyř italských bodyguardů, kteří byli uneseni 12. dubna. Zbylí tři unesení Italové byly osvobozeni při vojenské akci Američanů 8. června.

Skutečný šok však vyvolaly až záběry popravy Američana Nicka Berga, který padl do rukou Zarkávího teroristické skupiny Tavhíd a džihád 9. dubna. Byl sťat a záběr jeho dekapitace se 11. května objevil na internetu.

Stejně dopadl 5. června jihokorejský překladatel Kim Sun-il či v srpnu italský reportér Enzo Baldoni. Zabito bylo později i dvanáct Nepálců nebo stavební inženýři z USA Jack Hensley a Eugen Armstrong. Jejich britského kolegu Kennetha Bigleyho únosci popravili až o několik týdnů později. V zajetí zahynula i žena, britská humanitární pracovnice Margaret Hasanová provdaná za Iráčana.

V půlce července únosci poprvé uspěli. Filipíny se rozhodly stáhnout své vojáky z Iráku, aby byl zachráněn život řidiči Angelu de la Cruzovi. Unesený Filipínec byl propuštěn výměnou za stažení filipínského kontingentu, který měl 51 příslušníků.

Za popravou Nicka Berga podle USA stál abú Músá Zarkáví. Foto: ČTK/AP
SPECIÁL: Irák
další speciály na Novinky.cz