přejděte na Úvod

Pojmy

Islám - druhé nejrozšířenější monoteistické náboženství na světě založené na učení proroka Mohameda, jenž působil v 7. století. Islám vyznává boha Alláha. Stoupenců islámu (muslimů) je až 1,8 miliardy. Posvátnou knihou islámu je korán a sunna.



Kurdové - íránský kmen žijící v oblastech Turecka, Sýrie, Iráku a Íránu. Politická práva Kurdů jsou v těchto zemích omezovaná, což vedlo ke vzniku separatistických hnutí, které je silné zejména na východě Turecka. Bývalý irácký prezident Saddám Husajn neváhal Kurdy masakrovat.



Sunnité - vyznavači nejpočetnější větve islámu. Po Mohamedově smrti uznali za nástupce Abú Bakra, narozdíl od šíitů uznávajících jen Mohamedovu rodinu. Termín je odvezen od sunny - prorocké tradice či souboru výroků a činů Mohameda.



Šíité - tvoří majoritu jen v Íránu, Bahrajnu, Iráku a Ázerbajdžánu. Také oni částečně uznávají sunnu, ale mají i vlastní sbírky hadísů (výroků a činů Mohameda), do nichž zahrnují i jednání prorokovy rodiny a jeho nástupců.



Panarabismus - hnutí usilující o sjednocení arabského světa. Váže se k arabskému nacionalismu prosazujícímu myšlenku jednotného národního státu Arabů. Panarabismus inklinoval k sekularismu a často k socialismu. Zejména v 70. letech se k němu přiklonil i irácký prezident Saddám Husajn.
SPECIÁL: Irák
další speciály na Novinky.cz