přejděte na Úvod

Operace Irácká svoboda

Invazní vojska nejprve směřovala hlavně k Bagdádu, k přístavům a ropným polím na jihu. Severní frontu otevřely britsko-americké a kurdské síly až koncem března. Porážka regulérních iráckých sil byla rychlá. Agent FBI George Piro, který vyslýchal svrženého iráckého vůdce, řekl, že Husajn s invazí nepočítal a očekával jen omezený letecký útok.

Husajnova armáda nepředstavovala tak tvrdý oříšek, jak se stratégové obávali, za tři týdny se spojenecká vojska přiblížila k Bagdádu a 1. května americký prezident Georg Bush z lodi USS Abraham Lincoln oznámil ukončení velkých vojenských operací. Později byl nucen přiznat, že vyvěšení transparentu „Mise dokončena“ bylo chybou.

Po rychlém vítězství se dostavilo vystřízlivění. S ostudou splasklo Bushovo tvrzení, že Husajn vlastní zbraně hromadného ničení. Prezident sice posléze i tento svůj omyl přiznal – ovšem s tím, že v té době si to prý myslely všechny zpravodajské služby ve světě.

Navíc americká administrativa tvrdila, že sunnita Husajn byl propojen se sunnitskou teroristickou organizací Al-Kajda, která zosnovala útok proti USA 11. září. Ani to nebyla pravda, uzavřela americká Komise 11. září a po ní i Pentagon.

Husajn navíc neusiloval o útoky na cizí země. "Hlavními cíli iráckých státních teroristických operací byli iráčtí občané, jak uvnitř, tak mimo Irák,“ konstatoval Pentagon, podle jehož zprávy si Saddám Husajn a jeho strana Baas chtěli pojistit moc. Proto masakrovali většinové šíity a vzbouřenecké Kurdy.

Americký tank Abrams na severním předměstí Bagdádu počátkem dubna 2003. Foto: ČTK/AP




Bilance invazních bojů:

Podle USA bylo v koalici proti Iráku 49 států. Země se do operací zapojily různě. USA měly v den zahájení války v oblasti na 255 000 vojáků, Británie asi 45 000 vojáků a Australané asi 2000 vojáků.

V dubnu 2003 bojovalo přímo v Iráku 140 000 amerických a britských vojáků. Irák měl armádu o síle asi 350 000 mužů.

Spojenci uskutečnili přes 41 000 leteckých útoků a shodili 27 000 bomb. Irák vyslal na Kuvajt 20 střel: všechny až na jednu dopadly do pouště, do moře nebo je sestřelil americký obranný systém Patriot.

Bylo zabito přes 15 000 osob, z toho na 11 000 iráckých vojáků, přes 4000 iráckých civilistů a 138 amerických a 33 britských vojáků. Některé odhady hovoří až o 30 tisících mrtvých.

Spojenečtí vojáci údajně zničili mnoho set iráckých tanků a obrněných transportérů a zabavili desítky iráckých letounů. Irák údajně zničil na 190 spojeneckých tanků a přes 90 obrněných transportérů a sestřelil dva americké vrtulníky a dvě letadla.

Spojenci zajali celkem na 9000 Iráčanů, většina z nich byla posléze propuštěna.

USA sestavily v podobě hracích karet seznam 55 nejhledanějších iráckých představitelů, ze kterého bylo 42 osobností zadrženo a dvě osoby byly v bojích zabity (dva Saddámovi synové Udaj a Kusaj). Čtyři osobnosti byly propuštěny.

Američané strhávají Husajnovu sochu v Bagdádu. Foto: ČTK/AP
SPECIÁL: Irák
další speciály na Novinky.cz