Srpen


Americký miliardář Epstein spáchal v cele sebevraždu

10. srpna

Americký miliardář Jeffrey Epstein byl ve věznici v New Yorku nalezen mrtev. Na život si sáhl sám. Prominentní vězeň čelil obvinění ze zneužívání desítek dívek, za což mu hrozilo až 45 let vězení.

Tělo šestašedesátiletého miliardáře našla stráž v půl osmé místního času, oběšeného. Americká federální vězeňská správa k události doplnila, že zaměstnanci věznice se jej snažili oživit a za mrtvého byl prohlášen až po převozu do nemocnice. Epstein se o sebevraždu pokoušel opakovaně. Jíž v červenci ho dozorci našli napůl v bezvědomí v cele se zraněními na krku. Po ošetření v nemocnici se ovšem za mříže vrátil.

Finančník čelil obviněním, že platil nezletilým dívkám za předvádění sexuálních aktů ve svých rezidencích na Manhattanu a Floridě, a to v letech 2002 až 2005. Některým bylo údajně jen 14 let. Kvůli stejným obviněním byl vyšetřován už v roce 2008, kdy byl v rámci dohody s obžalobou odsouzen za sexuální zneužívání pouze na 18 měsíců. Nízký rozsudek tehdy mnohé rozhořčil. Přičítali jej vlivným konexím. Epstein patřil k nejbohatším lidem v USA. Přátelil se s americkými prezidenty Donaldem Trumpem či Billem Clintonem nebo s britským princem Andrewem, s bývalým guvernérem Billem Richardsonem a exsenátorem Georgem Mitchellem... Policie se po jeho smrti zaměřila na jeho „dohazovačku“ mladých dívek. Nejmladší dceru někdejšího mediálního magnáta Roberta Maxwella Ghislaine Maxwellovou. Ta měla Epsteinovi údajně dodávat.


Černošickou vilu Radovana Krejčíře zachvátil požár

20. srpna

Několik hasičských jednotek z Prahy i Středočeského kraje bojovalo v noci s rozsáhlým požárem vily Radovana Krejčíře v Černošicích na Praze západ. I přes veškerou jejich snahu shořela střecha objektu. Škodu vyčíslili na zhruba dvacet milionů korun.

Tři jednotky hasičů vyjely do ulice V Dubině v Černošicích na Praze západ před druhou hodinou ráno. Plameny se jim podařilo dostat pod kontrolu až v úterý kolem 7:30. Za příčinu požáru označili úmysl nebo nedbalost.

Krejčířova vila je v majetku státu, jenž se ji snažil opakovaně, marně prodat. Právě z ní přitom utekl kdysi vlivný podnikatel v roce 2005 do ciziny. Jeho luxusní černošický dům poté propadl státu, v jehož péči začal chátrat, opakovaně se do něj vloupali vandalové.

Samotný Krejčíř se osudy domu nezajímá. Poslední roky tráví v jihoafrickém vězení, kde si odpykává 35letý trest za pokus o vraždu, obchod s drogami a únos. Kvůli možnému zkrácení trestu usiluje o vydání do České republiky. Doma byl pravomocně odsouzen za podvody s akciemi Tepláren Otrokovice, vytunelování firmy Technology Leasing a daňový únik firmy M5 k souhrnnému trestu 10,5 roku vězení. V případu tunelování firmy Čepro ho český soud poslal za mříže na 15 let, mimo jiné za přípravu vraždy celníka.


Miloš Zeman jmenoval Lubomíra Zaorálka ministrem kultury

27. srpna

Prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě Lubomíra Zaorálka (ČSSD) ministrem kultury. Ve funkci nahradil Antonína Staňka, který ke konci července v čele resortu skončil. Jmenování jeho následovníka provázely až nedůstojné tahanice. Spor začal v květnu poté, kdy Staněk podal demisi. ČSSD tehdy za něj navrhla nového kandidáta: Michala Šmardu. Toho Miloš Zeman odmítl jmenovat. Následně se proti němu postavil i premiér Andrej Babiš (ANO). Michal Šmarda tak svou nominaci nakonec stáhl a ČSSD hledala nové jméno. Volba tak padla právě na poslance a bývalého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka. „To jsem ti to dal, co?“ pronesl Zeman při závěrečném přípitku po srpnovém jmenování nového ministra směrem k Lubomíru Zaorálkovi a premiéru Andrejovi Babišovi. Průzkum veřejného mínění Kantar CZ vzápětí ukázal, že aféra ANO nijak nepoškodila, naopak. Potenciálních voličů mu koncem srpna přibylo.


V Brně přivedli na svět dítě ženy s mozkovou smrtí

27. srpna

Fakultní nemocnice Brno zveřejnila výjimečný úspěch svých zdravotníků. Těm se podařilo přivést na svět dítě, které se vyvíjelo v těle ženy, u níž před časem nastala klinická smrt. Děvčátko se narodilo císařským řezem a do péče si jej převzal táta Vojtěch Votava.

Holčička vážící 2,1 kilogramu přišla na svět v polovině srpna. Mluvčí nemocnice Pavel Žára označil situaci za zázrak. S ohledem na rodinu ji oznámil později. Vysvětlil, že máma dítěte trpěla epilepsií, která se u ní projevila již v průběhu prvního těhotenství. Při následném vyšetření lékaři zjistili, že má arteriovenózní malformaci v mozku, kterou se po porodu syna rozhodli léčit. Jelikož se léčba zdála být úspěšná, povolili lékaři ženě i druhé těhotenství.

V jeho 16. týdnu ale malformace praskla a pacientce způsobila rozsáhlá krvácení do mozku. Budoucí maminka po ní upadla do klinické smrti. Doktoři se následně – s ohledem na nenarozenou dceru – rozhodli udržet životné funkce jejího těla na přístrojích alespoň do 24. týdne těhotenství. To je hranice, od níž je obvykle dítě považováno za životaschopné.

Pro otce Vojtěcha Votavu, který je policistou, byla následně vypsána sbírka, aby se dokázal o oba potomky důstojně postarat.


...

Konec obsahu

Žádné jiné měsíce k načtení

Next page

Reklama