Leden


Čínská sonda Čchang-e 4 přistála na odvrácené straně Měsíce

3. ledna

Čínské sondě Čchang-e 4 se podařilo přistát na odvrácené straně Měsíce. Povrchu se dotkla v 10:26 tamního času (03:26 SEČ). Stalo se tak vůbec poprvé v historii letů do vesmíru.

Sonda pojmenovaná podle bohyně Měsíce z čínské mytologie odstartovala z kosmodromu Si-čchang 7. prosince 2018. Její cíl byl vědci vybrán záměrně. Odvrácená strana Měsíce směřující od Země je poměrně neprobádaná. Ví se o ní, že je hornatá, zvlněná a posetá krátery, na rozdíl od opačné strany, kde jsou i rovinaté oblasti vhodné pro přistání.

Číňané na Měsíci zkoumají strukturu a minerální složení terénu. K tomu jim slouží vozítko Nefritový králík 2 napájené solárními panely. Během mise se mu mimo jiné podařilo vytěžit vzorky z oblasti nazývané Aitkenova pánev, jejíž stáří se odhaduje na 3,9 miliardy let. Jeho pohyb je vzhledem k náročným podmínkám ovšem dost pomalý. Do září ujelo necelých 300 metrů. K vesmíru se pojí i další čínské ambice. Na Měsíci hodlají vybudovat vesmírnou stanici, naopak na Zem chtějí dopravit měsíční horniny. Podle stávajících plánů má navíc v roce 2030 na Měsíci přistát první Číňan.


Centrem Paříže otřásl silný výbuch

12. ledna

Devátým pařížským obvodem otřásl silný výbuch, při němž na místě zemřeli tři lidé, několik dalších bylo v kritickém stavu převezeno do nemocnic v okolí. Záhy se ukázalo, že se nejednalo o teroristický čin. Exploze zničila tamní pekařství.

Výbuch se ozval kolem deváté ranní. Byl následkem rozsáhlého úniku plynu, který se uvnitř podniku nešťastně nahromadil. Ten byl v tu dobu uzavřen. Detonace poškodila několik domů v okolí. Do boje s vypuknuvšími plameny se následně zapojily dvě stovky hasičů a stovka policistů. Raněné z místa neštěstí odvážel i vrtulník. Celkově jich bylo kolem padesáti.

Mezi mrtvými, jak záhy oznámilo španělské ministerstvo zahraničí, byla také Španělka. Žena bydlela v hotelu poblíž pekařství. Zraněni byli také další Španělé.

Francouzské úřady v následujícím souhrnu událostí uvedly, že mezi mrtvými byli i dva zasahující hasiči, kteří zprvu přijeli zjišťovat míru úniku plynu.


Po útoku nožem zemřel gdaňský primátor Pawel Adamowicz

14. ledna

Oblíbený polský politik Pawel Adamowicz (53) zemřel v nemocnici na následky zranění, které utrpěl den předtím při brutálním napadení na charitativní akci. Policie pachatele téměř okamžitě po útoku zadržela.

Vraha následně média identifikovala jako 27letého Stefana W. psychicky narušeného kriminálníka. Oběti zasadil tři rány, jež zasáhly srdeční oblast a břišní dutinu. Hájil se tím, že politik, nejvýraznější tvář opoziční Občanské platformy, byl příčinou jeho zpackaného života.

Adamowicz se dlouhodobě potýkal s nevybíravými útoky vládních kruhů. Ty proti němu vedla především Všepolská mládež (MW). Organizace sdružující členy s vyhraněně nacionalisticky a krajně katolickým smýšlením mimo jiné krátce před atentátem zveřejnila na sociálních sítích politikův „úmrtní list“. Adamowicz na ni za to podal trestní oznámení. Vyšetřování vraždy navíc ukázalo, že pachatel pronesl nůž přes bezpečnostní kontrolu. Jeho vlastní matka přitom policii krátce před útokem varovala, že její syn může někomu ublížit. Za jeho konání se následně všem Polákům omluvila.


Squatteři vyklidili pražskou Kliniku

17. ledna

Poslední squatteři vyklidili budovu na pražském Žižkově, kterou legálně obývali v letech 2014-2016. Vyhlásili tam Autonomní sociální centrum Klinika. Po vypršení smlouvy jej odmítali opustit, což se nelíbilo majiteli domu, Správě železniční a dopravní cesty (SŽDC).

Ta na nelegální nájemníky v lednu poslala exekutora. Vyklízení objektu bývalé plicní kliniky následně provázel řev, nadávky. Exekutorovi Ivo Luhanovi trvalo týden než se uspěl. Poslední čtyři lidé, kteří obsadili střechu, se vzdali 17. ledna po čtvrté hodině odpolední.

SŽDC následně uvedla, že chce objekt za 40 miliónů přestavět na kanceláře pro padesát zaměstnanců. Exekutor v dalších týdnech vyčíslil svou práci na vysokou sumu. Vyžadoval ji po zástupkyni Kliniky Tereze Virtové. „Soud rozhodl o první části exekuce – odměně pro exekutora (290 400 Kč). Soudkyně výši odměny pro exekutora potvrdila. Soud o částku týkající se nákladů na exekuci (exekutor požaduje 996 872 Kč) bude následovat,“ uvedlo centrum Klinika koncem března na svém facebookovém účtu.


Na Václavském náměstí se pokusil upálit muž

18. ledna

Krátce po třetí odpoledne se zapálil na pražském Václavském náměstí pětačtyřicetiletý muž. Kolemjdoucím se ho podařilo uhasit. Následně byl převezen do nemocnice s popáleninami na 30 procentech těla. Podstoupil několikahodinovou operaci.

Incident se odehrál v horní části náměstí. Muž se nejdříve polil hořlavinou a poté se zapálil. Plameny zasáhly především jeho ruce a obličej. Podle svědků si na místo s sebou vzal také náboženské symboly. K akci si zvolil den před padesátým výročím upálení Jana Palacha, který se rozhodl obětovat život 19. ledna 1969 na protest proti sovětské okupaci.

V následujících desetiletích jeho čin napodobili další lidé. Jen den po letošní události policisté rozmluvili pokus o sebevraždu tentokrát sedmačtyřicetiletému muži. Naposledy se na Václavském náměstí v březnu 2003 upálil tehdy devatenáctiletý Zdeněk Adamec z Humpolce. Zanechal po sobě dopis nazvaný Pochodeň 2003, kde uvedl, že jde o protest proti „takzvanému demokratickému systému“.


Argentinský fotbalista Sala zemřel při pádu letadla

21. ledna

Nehodu letadla nad Lamanšským průlivem nepřežil 28letý argentinský fotbalista Emilian Sala. Stroj zmizel z radarů nedaleko jednoho z Normanských ostrovů. Sportovec letěl z Nantes do Cardiffu, který za něj zaplatil 17 milionů eur (téměř 440 mil. Kč).

Sala měl být historicky největší posilou velšského účastníka Premier League. Na ostrovy letěl soukromým strojem ve snaze ušetřit drahocenný čas. Jen pár minut poté, co se přestal pilot David Ibbotson ve 20:16 ozývat, se rozjela rozsáhlá pátrací akce. Ta byla ukončena po třech dnech s tím, že ani jeden z mužů nemohl dopad do vody přežít.

Vrak letadla i s tělem Saly byl objeven až počátkem února dálkově řízenou ponorkou, a to v hloubce asi 67 metrů severně od ostrova Guernsey. Jeho ostatky vyzvedl pátrací tým a byly převezeny do Argentiny, kde byl Sala pohřben. Smutnou zprávu neunesl organismus jeho táty Horacia. Koncem dubna ho zradilo srdce, rozsáhlý infarkt nepřežil.

Při vyšetřování nehody se ukázalo, že pilot nesměl kvůli možné barvosleposti vůbec v noci létat. Příčina pádu stroje ovšem známá dlouho nebyla. Jisté je, že se dolů zřítilo kolmo, ve velké rychlosti. Nákladnou záchrannou akci pokryla z velké části vyhlášená sbírka, do níž přispěli mimo jiné fotbalisté Lionel Messi či Diego Maradona.


Konec obsahu

Žádné jiné měsíce k načtení

Next page

Reklama