|
|||
Partneři amerického systému protiraketové obrany
Části článku Partneři amerického systému protiraketové obrany:
Česká republika a Polsko nejsou jedinými dvěma zeměmi, jež se mohou zapojit do amerického programu obrany proti balistickým raketám. USA na něm spolupracují s celou řadou státu, a to nejen se členy NATO, ale i s dalšími zeměmi, které se buď cítí ohroženy, nebo mají k americké politice velmi blízko. Nejužší je spolupráce s Velkou Británií, prvky amerického protiraketového systému však do své výzbroje zařazuje i Japonsko, které se cítí ohrožené severokorejskými balistickými střelami, či Austrálie, která se hodně angažovala ve válce v Iráku.
NATOZnak organizace NATO Na úrovni NATO funguje spolupráce na několika úrovních. Nejúžeji USA spolupracují s jednotlivými zeměmi, v nichž jsou nebo mají být dislokovány prvky amerického systému protiraketové obrany, což je případ velké Británie a Dánska, kde jsou přehledové radary. Může to být také případ České republiky a Polska.
NATO zvažuje i propojení alianční obrany s americkým systémem, který by mohl doplnit alianční systém. Studie totiž ukázala, že aktivní vrstvená protiraketová obrana přestává být účinná i proti raketám krátkého doletu zejména při ochraně obyvatel. NATO proto zkoumá možnosti dalšího vývoje aliančního projektu protiraketové obrany, které má odstranit tyto nedostatky a zajistit i ochranu států aliance a civilních obyvatel. Rozšiřuje jej o další prvky, jako je americký systém THAAD ničící balistické rakety hned návratu do atmosféry a také propojení s dalšími prvky amerického systému.
Systémy NATONATO se zaměřuje na vývoj zbraňových systémů proti raketám o doletu do 3000 kilometrů, které ničí až v třetí poslední sestupné fázi letu. Americké střely Patriot PAC 3 by v budoucnu měly být nahrazeny novými systémy, americkým THAAD, ničícím balistické střely ve vysokých výškách hned po návratu do atmosféry, a společným euroamerickým systémem MAEDS, který má využívat střel Patriot PAC 3, řízených novým víceúčelovým radiolokátorem, jenž slouží současně jako přehledový i naváděcí.
Vývoj společného americkoněmeckoitalského mobilního systému MAEDS, který má prioritně chránit jednotky na bojišti i proti střelám s plochou dráhou letu a který by od roku 2014 měl nahrazovat rakety Patriot, však byl ze strany USA na začátku roku 2007 pozastaven.
Francie a Itálie vyvíjejí vlastní systém SAMP/T, jenž může být vypouštěn nejen ze země, ale i z letadel.
Při vývoji systému vrstvené ochrany bojiště spolupracuje aliance s Ruskem, neboť NATO i Rusko nasazují společně své vojáky do mírových misí a potřebují zajistit jejich ochranu v operačním prostoru. Problémem ale je nekompatibilita ruských a aliančních systémů.
NATO a americký systémNa uplatnění amerického systému pro ochranu evropských členů NATO panují v alianci různé názory, od snahy plného propojení až k odmítnutí. Sporným bodem je americká strategie, Evropa totiž nepřijala ideu preventivního úderu.
NATO klade důraz na prevenci, tedy na snahu zabránit šíření raketových zbraní, a na odstrašování, aby státy mající ve výzbroji balistické střely, je nepoužily, i když mezi zvažovanými možnostmi obrany je i preventivní úder.
NATO proto zatím nepřijalo jednotný postoj k rozmístění amerického systému protiraketové obrany v Evropě a šalamounsky nechává na samotných zemích, zda uzavřou bilaterální smlouvy s USA. Američané se ani nesnaží prosadit, aby NATO zaujalo postoj k implementaci amerického systému v Evropě. NATO se rozhoduje konsensuálně, tudíž je potřeba, aby se všechny země shodly na společném stanovisku, což by zabralo dlouhou dobu a pravděpodobně by jeho uplatnění v rámci NATO bylo podmíněno i řadou omezujících podmínek. Spojené státy přitom systém už jen rozšiřují a nemají chuť se už chtějí systém začít budova v horizontu pár let.
Velká BritánieNa systému americké protiraketové obrany nejúžeji spolupracují Britové a je dokonce možné, že na území Spojeného království budou dokonce dislokovány americké antirakety GBI, stejné jaké jsou na Aljašce a jaké mají být v Polsku. Těsná spolupráce USA s Brity se datuje od počátku roku 2003, kdy se Londýn vyjádřil kladně k žádosti Spojených států o modernizaci radaru včasné výstrahy na britské základně Fylingdales pro potřeby protiraketové obrany. Obě země podepsaly Rámcové memorandum o vzájemném porozumění, jenž je základem jejich vzájemné velmi úzké spolupráce v oblasti protiraketové obrany.
O možnosti umístit antirakety GBI v Británii se spekulovalo už v říjnu 2004 po podepsání druhého dodatku o bilaterální spolupráci při výzkumu, vývoji, testování a vyhodnocování protiraketové obrany. Obě země také uzavřely kontrakt na vývoj, testování a využití prostředků protiraketové obrany ve výši 30 miliónů liber. Fylingdales bylo zmiňováno jako možná základna až 24 antiraket GBI.
DánskoDalší americký radar je umístěn na grónské základně Thule. I ten se modernizuje. V srpnu 2004 Spojené státy a Dánsko proto uzavřely dohody, které umožní modernizaci přehledového radaru včasné výstrahy a jeho začlenění do systému protiraketové obrany. Má sloužit především ke zjišťování střel odpálených v zemích Blízkého východu.
JaponskoProstředky amerického systému protiraketové obrany využívá také Japonsko, které se cítí ohrožené severokorejskými balistickými střelami. Na svém území rozmisťuje rakety Patriot PAC-3 a své torpédoborce vybavuje americkým námořním systémem Aegis, který umožňuje detekovat a ničit balistické střely ve střední fázi letu mimo atmosféru. Jeden z japonských přístavů bude také upraven pro možnost dočasné dislokace amerického plovoucího radaru SBX.
Obě země také spolupracují na vývoji další generace antiraket. V březnu 2006 Spojené státy a Japonsko dokončily letové zkoušky upravené antirakety SM-3 vybavené Japonci zmodernizovanou hlavicí.
AustrálieNa americkém programu protiraketové obrany s USA spolupracuje také Austrálie, i když se v současné době necítí ohrožena balistickými střelami. Tři objednané torpédoborce míní vybavit systémem antiraket Aegis. Do služby budou zařazeny v roce 2013. V Austrálii by také měl být vybudován radiolokátor OTH, jenž pracuje s odrazem paprsků od ionosféry, což mu umožní monitorovat dění i za obzorem.
Zájem o účast na americkém systému protiraketové obrany Canberra oznámila v prosinci 2003. V červenci 2004 obě země podepsaly Rámcové memorandum o vzájemném porozumění v otázkách spolupráce v oblasti protiraketové obrany.
KanadaKanada se kupodivu v roce 2004 odmítla k projektu připojit, i když od roku 1958 funguje společné Severoamerické velitelství protivzdušné obrany NORAD, které má na starosti ochranu vzdušného prostoru obou zemí. NORAD však Kanada neopustila, v jeho rámci se naopak spolupráce prohloubila.
IzraelAmerický protiraketový systém Patriot využívá už od začátku devadesátých let Izrael. Osvědčil se za první války v Perském zálivu, kdy Patrioty likvidovaly irácké rakety SCAD.
|
|||
SPECIÁL: Radar USA v Česku | |||
autoři: Alex Švamberk a Luděk Fiala - webdesign, grafika a animace: Ondřej Lazar Krynek |