|
||
Česko a radar
Části článku Česko a radar:
Česká republika v květnu oficiálně zahájila jednání s USA o případném umístění radarové základny na českém území. První kolo konzultací na ministerstvu obrany se týkalo právního postavení radaru a jeho obsluhy. Zároveň začalo Polsko s Američany jednat o umístění protiraketových střel.
Návrh na zbudování základny systému americké protiraketové obrany ve střední Evropě padl už v polovině roku 2002. Administrativa USA uvažovala o jejím umístění v Polsku, České republice či Maďarsku. Ve hře ovšem byly také lokality ve Velké Británii.
Diskuse se rozproudila až po volbáchZatímco v americkém tisku se od začátku roku 2006 začaly objevovat zprávy o záměru Pentagonu zřídit ve střední Evropě protiraketovou základnu, čeští politici se v té době tomuto tématu spíše vyhýbali. Nejmenovaný představitel americké armády pro International Herald Tribune v květnu 2006 uvedl, že v České republice se o základně nemluví, protože by téma mohlo ovlivnit volby do Sněmovny.
Po volbách se na české politické scéně rozjely diskuze o protiraketové základně naplno. Už na konci června strany začaly formulovat své názory.
Vítězná ODS návrh přivítala. Předseda občanských demokratů Mirek Topolánek označil základnu za „perspektivní“. Odstupující premiér a šéf ČSSD Jiří Paroubek naopak varoval před zvýšenými bezpečnostními riziky, která by z umístění základny pro ČR vyplývala, a poprvé začal hovořit o referendu. "Je to pokus o trik a vyvolávání resentimentu za sovětskými základnami," reagoval na to tehdy Topolánek.
Postoj KDU-ČSL byl poněkud zdrženlivější než názor ODS, lidovci se nechtěli o věci příliš vyjadřovat, dokud nebudou známy další podrobnosti. Zelení přišli s požadavkem, aby základna byla začleněna do systému NATO a podpořili také levici volající po referendu. S nejradikálnější rétorikou přišli podle očekávání komunisté. Odmítli nejen základnu, ale i jakékoliv jednání o ní. Expředseda KSČM Miroslav Grebeníček dokonce označil záměr za vlastizradu.
Hlas lidu - hlas protiDemonstrace proti americké základně v Praze v srpnu 2006. Na začátku srpna začala hovořit do dění okolo základen i veřejnost. Agentura STEM zveřejnila průzkum, v němž se 51 procent respondentů vyslovilo proti jejich vybudování v ČR. Kladně se vyjádřilo 32 procent a 17 procent uvedlo, že neví. Zároveň ale dvě třetiny dotázaných uvedly, že nemají představu o tom, jak by základna fungovala.
První demonstrace proti základnám se zúčastnilo zhruba 150 lidí a uskutečnila v Praze na náměstí Míru 21. srpna. Právě datum konání mělo symbolicky ukázat na údajnou paralelu se sovětskou okupací. V tento den v roce 1968 totiž do tehdejšího Československa vstoupila vojska zemí Varšavské smlouvy.
RadarJiří Paroubek s tehdejším velvyslancem USA Williamem Cabanissem Vzhledem k tomu, že ani dva měsíce po červnových volbách země stále neměla novou vládu, nebylo ani jasné, kdo a s jakým mandátem s americkou stranou o případném zřízení základen jedná. Informace byly natolik rozporuplné, že dosluhující premiér Paroubek v rozhovoru pro Právo 25. srpna řekl, že v ČR žádná základna nebude. "Podle mých informací bude ta základna umístěna někde jinde, nikoliv v České republice. Takže není o co se hádat," řekl Paroubek s tím, že pokud by přece měla základna v ČR vzniknout, bude ČSSD trvat na referendu.
Experti vybrali Vojenský újezd BrdyTýmy amerických expertů, kteří během léta vyhodnocovali jednotlivá území vhodná pro výstavbu, měli na výběr ze tří lokalit. Postupně navštívili Jince v Brdech, Libavou na Olomoucku a jihočeské Boletice. Favoritem Američanů pro výstavbu projektu byl podle některých médií moravský vojenský prostor Libavá kvůli údajně vhodnému kamenitému podloží.
Na setkání za hejtmany a starosty zhruba tří desítek obcí Středočeského a Plzeňského kraje přijel v lednu 2007 americký velvyslanec Richard W. Graber. Potvrdil, že na území základny bude platit české právo pro všechny tamní pracovníky a všechny, kdo se budou na základně pohybovat. Místopředseda vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra obcím vzkázal, aby vypracovaly seznam požadavků.
Americká žádost a česká odpověďMinistryně obrany Vlasta Parkanová Oficiální americká žádost o zahájení jednání ohledně radarové základny dorazila do Česka v pátek 19. ledna 2007. O den později Topolánek odhadl, že jednání potrvají několik měsíců a pokud budou úspěšná, začne radar fungovat v roce 2011.
Mezitím už se američtí experti pustili do podrobného zkoumání vojenského prostoru v Brdech. Do začátku dubna stačili nasbírat data o frekvencích mobilních telefonů, rádií, televizí, wi-fi i signálech, které vysílá řízení letového provozu. Navštívili například meteorologický radar přímo v Brdech.
Poslanecký výlet na Marshallovy ostrovyPoslanec ČSSD Miroslav Svoboda po příletu z Marshallových ostrovů. Začátkem dubna se někteří čeští zákonodárci začali připravovat na cestu na Marshallovy ostrovy, kam je pozvaly USA. Měli si tam prohlédnout radar, který podle plánu USA měl být přestěhován do Brd.
Poslanec ČSSD Miroslav Svoboda se přímo z Marshallových ostrovů postaral o rozruch v ČR, když v telefonickém rozhovoru uvedl, že místní protiraketový radar své okolí nijak neohrožuje a nijak nezasahuje do života zdejších obyvatel. "Není to vojenská základna v pravém slova smyslu, jak jsem si ji představoval. Nikde tam není jediný voják. Celé zabezpečení je v tom, kdo na ten ostrov přijíždí, ale jinak je to městečko, kde lidé normálně žijí," řekl poslanec. K tomu ještě vyjádřil názor, že by rozmístění protiraketových základen v ČR a Polsku zásadně zlepšilo ochranu střední Evropy proti raketám s dlouhým doletem. Dostal se tak do ostrého protikladu k většinovému názoru v opoziční ČSSD. Nakonec prohlásil, že se při hlasování o radaru podřídí názoru strany.
Diplomatická horečkaŘeditel americké Agentury pro raketovou obranu Henry Obering Koncem dubna přijíždí do Prahy obhajovat radarovou základnu jeden z nejpovolanějších představitelů americké armády, ředitel Agentury pro raketovou obrany, generálporučík Henry Obering. Cílem jeho cesty bylo poskytnout informace českým politikům o technických záležitostech radarové protiraketové základny. "Není to radar, který by fungoval pořád. Byl by to radar s velmi tenkým paprskem. Byl by aktivován pouze tehdy, pokud by došlo k varování o vypálení rakety ze strany nepřítele," přesvědčoval v Praze Obering.
V polovině května pak odjel do Německa hájit radarovou základnu ministr zahraničí Schwarzenberg. Ani v Německu se totiž záměr USA nesetkal s nadšením, třebaže zdejší politici nezaujali zdaleka tak radikální postoje jako Rusové.
Referendum ve Sněmovně i v obcíchStarosta Trokavce Jan Neoral Začátkem května se na půdě Poslanecké sněmovny opět naplno rozhořely názorové rozepře politických stran ohledně referenda. Dílčí úspěch zaznamenala levice. Návrh poslanců KSČM a ČSSD na vypsání všelidového hlasování v otázce radaru totiž v prvním kole projednávání odolal návrhu na zamítnutí. Koaličním odpůrcům referenda chyběly k zamítnutí návrhu dva hlasy.
Jako první se proti radaru už v polovině března jasně vyjádřili obyvatelé Trokavce na Rokycansku. Ze 72 občanů obce jich 71 tuto stavbu odmítlo. Na začátku května se podobné referendum konalo v nedalekých Vískách. Také tam se ukázal postoj obyvatel jako jednoznačně odmítavý. O měsíc později uspořádaly referendum také Hvožďany na Příbramsku. Zúčastnilo se ho 409 ze 630 oprávněných voličů. Proti základně bylo 381 lidí, což znamená 95 procent platných hlasů. Obdobně dopadla i místní referenda v Těních na Rokycansku a v Zaječově na Berounsku
Protesty sílí, vláda tlačí na piluDemonstrace proti postavení amerického radaru v ČR V sobotu 26. května se v centru Prahy konala demonstrace odpůrců radarové základny, které se zúčastnilo přibližně 5000 lidí. Z Václavského náměstí pochodovali protestující směrem na Hradčany. Skandovali přitom hesla jako: "Vláda nemluví pravdu, Topolánek lže, Česko není Kosovo." Mezi jejich hlavní požadavky patřilo uspořádání referenda.
Zvýšený tlak vlády na prosazování výstavby radaru se v květnovém průzkumu CVVM odrazil jen mírně. Počet příznivců radaru od dubna stoupl z 26 na 30 procent, proti stavbě se však nadále vyslovovalo 61 procent občanů. V porovnání s dubnem také o šest procentních bodů klesla podpora pro vypsání referenda. I tak ho ale nadále podporovalo 71 procent lidí, zatímco 22 procent ho odmítalo.
Bush v PrazeAmerický prezident George W. Bush po jednání na Pražském hradě Propagace radarové základny byla z jedním hlavních bodů programu návštěvy prezidenta USA George Bushe, který zavítal do Prahy 4. června. Premiér Topolánek však dopředu upozorňoval, že Bush nepřijel do ČR uzavřít výměnný obchod, v němž by Češi za umožnění výstavby radaru na oplátku dostali bezvízový styk s USA. Topolánek po jednání s Bushem na společné tiskové konferenci řekl, že víza se musí zrušit, protože jsou nespravedlivá, s otázkou radaru to ale nesouvisí. O radaru, vízech a vztazích s Ruskem hovořil Bush také s předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem. Ten po setkání s prezidentem USA řekl, že se shodli na všem kromě otázky radarové základny.
Obyvatele obcí kolem vojenského újezdu v Brdech Bushova návštěva nechala chladnými. Jejich názor k vybudování radarové základny zůstal ostře odmítavý.
Referendum opět na scéněAlexandr Vondra Zatímco obyvatelé sedmi obcí na Příbramsku a dvou obcí na Rokycansku počátkem června opět odmítli radar v místních referendech, která pro vládu nejsou nijak závazná, levice oslavila ve Sněmovně další úspěch s návrhem zákona o všelidovém hlasování. Díky hlasům poslanců Michala Pohanky a Miloše Melčáka, kteří pro něj zvedli ruku, prošel totiž do druhého čtení.
Místní referenda, která pořádají obce v Brdech, kritizoval ministr Vondra. V on-line chatu na Novinkách řekl, že jsou mystifikující, protože se vyjadřují k něčemu, co ještě není dojednáno.
Jednání s USA mají pokračovat v srpnuPremiér Topolánek v polovině června oznámil, že vláda předloží v červenci protinávrh smluv, které navrhly USA k umístění radarové základny v Česku. Další kolo vyjednávání ohledně radaru by podle něj mělo začít v srpnu.
Bezpečnostní rada oznamuje: radar bude u MíšovaNepříjemného překvapení se dočkali 3. července starostové obcí ležících okolo jižního cípu vojenského prostoru Brdy. Bezpečnostní rada státu totiž souhlasila s tím, aby další technická měření ohledně umístění radaru probíhala v lokalitě Míšov na Plzeňsku, pro něž se rozhodlo ministerstvo obrany. Rozhodnutí prezentoval čerstvý mluvčí vlády pro problematiku radaru Tomáš Klvaňa, podle něhož je Míšov pro stavbu nejvhodnější z vojenského, bezpečnostního i politického hlediska.
Klvaňa doplnil, že lokalitu nedaleko Míšova zvažovala již dřívější vláda Jiřího Paroubka (ČSSD). "Toto je ale to úplně první místo, o kterém se mluvilo," shodli se starostové Míšova Pavel Hrubý a Trokavce Jan Neoral. Právě tyto dvě obce leží nejblíže. Podle Neorala to zřejmě znamená, že radar by měl být na takzvané Kuťkovské louce, která je od Míšova asi kilometr vzdálená. Hrubý se domnívá, že v oblasti jsou asi tři kóty, kde by mohl stát. |
||
SPECIÁL: Radar USA v Česku | ||
autoři: Alex Švamberk a Luděk Fiala - webdesign, grafika a animace: Ondřej Lazar Krynek |