Úvod

Spojené státy americké začaly v novém tisíciletí budovat moderní systém protiraketové obrany, jenž by měl eliminovat možnost útoku balistickými střelami na území USA. Kvůli ambicióznímu a nákladnému plánu, jenž má v první etapě zlikvidovat případný útok ze strany Severní Koreje a popřípadě i Íránu, dokonce USA vypověděly smlouvu o protiraketové obraně ze sedmdesátých let.

 

Do budoucna má být systém schopen ničit balistické rakety ve všech fázích letu, i když budou vybavené vícenásobnými hlavicemi schopnými okamžitých manévrů, které budou mít navíc charakteristiku stealth a budou vybavené klamnými hlavicemi.

 

Americký plán se týká i České republiky, protože Spojené státy by chtěly umístit část systému i v Evropě, proti čemuž vehementně protestuje Rusko, jež se jím cítí ohrožené. V Brdech by měl stát radar, jenž má sloužit k navádění antiraket umístěných v Polsku.

 

V roce 2006 Američané vytipovávali vhodnou lokalitu pro umístění radaru. Nakonec se rozhodli pro vojenský újezd v Brdech. Začátkem roku 2007 česká vláda opověděla kladně na americkou žádost zahájit o stavbě radaru jednání. Většina obyvatel je přitom proti stavbě radaru na území ČR.

 

Z navrhovaných lokalit Bezpečnostní rada státu rozhodla 3. července, že pro stavbu je nejvhodnější z vojenského, bezpečnostního i politického hlediska Míšov na Plzeňsku, který leží nedaleko Trokavce.

SPECIÁL: Radar USA v Česku
přejděte na Novinky.cz přejděte na úvod speciálu