SPECIÁL: AMERICKÉ PRIMÁRKY - Novinky.cz

Rafael Edward „Ted“ Cruz

Pětačtyřicetiletý syn kubánského otce a americké matky je známý sáhodlouhými projevy v Senátu, ke zdravotnické reformě mluvil 21 hodin. Cruze charakterizují silně konzervativní názory a extrémně liberální postoj k držení zbraní, stejně jako prosazování ostré politiky vůči přistěhovalcům. Po porážce v Indianě největší soupeř Donalda Trumpa z nominačního klání odstoupil.

Přečíst více

Členové demokratické strany

Členové republikánské strany

Republikán Ted Cruz se narodil v kanadském Calgary, což využili někteří jeho političtí oponenti (především Donald Trump) ke zpochybnění jeho způsobilosti kandidovat do úřadu amerického prezidenta. Podle nejpřísnějšího výkladu ústavy se totiž o Bílý dům může ucházet jen rodilý Američan.

Republikánský kandidát Ted Cruz zdraví své podporovatele.

Republikánský kandidát Ted Cruz zdraví své podporovatele.

FOTO: Charlie Neibergall, ČTK/AP

Cruzova rodina se v jeho čtyřech letech přestěhovala do Texasu, kde se usadila. Po absolvování prestižních středních škol se Rafael Edward „Ted“ Cruz zapsal na Princetonskou univerzitu, kde získal bakalářský titul a na Harvardské univerzitě následně vystudoval práva.

K postupu do vysoké politiky Cruzovi pomohly vazby na Tea Party, což je silně konzervativní politický spolek napojený na republikány. Tato přednost je ale zároveň Cruzovou slabinou.

Pro mnoho voličů jsou totiž jeho ostře vyhraněné názory příliš extrémní. Někteří republikáni navíc v jeho plamenných projevech spatřují jen prázdné řeči; nevěří, že dokáže být skutečným lídrem.

Ted Cruz s manželkou Heidi v Des Moines.

Ted Cruz s manželkou Heidi v Des Moines.

FOTO: Chris Carlson, ČTK/AP

Buď jak buď, Cruz je ve vysoké politice úspěšný. Po kariéře v soukromém sektoru se v roce 1999 angažoval ve volebním týmu George Bushe a následně se stal jeho právním poradcem. Než byl zvolen senátorem za Texas, stihl ještě působit pro zástupce generálního prokurátora.

Po sexuálním skandálu demokratického exprezidenta Billa Clintona se stážistkou Monikou Lewinskou se Ted Cruz podílel na přípravě podkladů pro impeachment, což je obdoba obžaloby prezidentů a dalších vrcholných amerických politických představitelů, jež může vést až k odvolání z úřadu.