SPECIÁL: AMERICKÉ PRIMÁRKY - Novinky.cz

Jeb Bush

Třetí Bush, jenž mohl jako republikánský vítěz prezidentské volby usednout v Bílém domě. Nestalo se tak. Po primárkách v Jižní Karolíně, v nichž se Jebu Bushovi podobně jako předtím ve státech New Hampshire a Iowa opět nedařilo, oznámil, že ze souboje o prezidentskou nominaci odstupuje. Do kampaně vstupoval jako jeden z favoritů a jeho esem v rukávu byla značná finanční podpora od bratra i otce, tu však v úspěch při hlasování proměnit nedokázal.

Přečíst více

Členové demokratické strany

Členové republikánské strany

Měl jasnou vizi třetí, levicovější cesty, ta však mohla mnohé konzervativní republikány odradit. Zejména pak jeho postoje k imigraci a školství.

„Je požehnáním být součástí rodiny, která zasvětila svůj život službě veřejnosti,“ prohlásil Jeb na adresu svého otce a bratra i dalších příbuzných na jednom z předvolebních mítinků.

Občanům sliboval, že se zasadí o to, aby pokud možno každý dostal možnost splnit si svůj americký sen.

Kandidát na prezidenta Jeb Bush během kampaně v New England College.

Kandidát na prezidenta Jeb Bush během kampaně v New England College.

FOTO: Jim Cole, ČTK/AP

Proti novinářům, kteří ho kritizovali, i politickým oponentům se dokázal ostře vymezit, jinak má ale (na rozdíl od svého bratra) pověst spíše kultivovaného a klidného politika, jenž se nebojí otevírat témata, která jsou tradiční doménou demokratů. S oblibou hovoří o zdravotní péči, veřejném školství či sociální péči.

Jeb, celým jménem John Ellis Bush, se narodil v roce 1953 v Texasu, kde také vyrostl a na Texaské univerzitě také absolvoval latinskoamerická studia.

Do politiky nahlédl už v roce 1988, kdy se jako úspěšný obchodník s nemovitostmi stal ministrem obchodu. Na svou funkci ale záhy rezignoval, aby se mohl naplno věnovat podpoře svého otce v úspěšné prezidentské kampani.

V roce 1998 byl zvolen guvernérem Floridy a v této funkci vydržel dvě volební období. Jako floridský guvernér učil pravidla vysoké politiky o osmnáct let mladšího Marka Rubia, aniž tušil, že se mu jeho žák nakonec postaví v republikánských primárkách.