SPECIÁL: AMERICKÉ PRIMÁRKY - Novinky.cz

Bernie Sanders

Čtyřiasedmdesátiletý Bernie Sanders je nejstarší z amerických prezidentských kandidátů a v případě svého zvolení by se stal nejstarším politikem, který kdy v úřadu stanul.

Přečíst více

Členové demokratické strany

Členové republikánské strany

O první politickou funkci se ucházel už v roce 1972. Sanders, jenž zastává funkci nezávislého senátora za Vermont, je znám především svými na americké poměry silně levicovými postoji.

„Dává morální a ekonomický smysl, že jedna rodina – Waltonova rodina – má větší majetek než spodních 40 procent amerických občanů dohromady?“ ptal se například v roce 2012 kongresmanů.

Bernie Sanders hovoří v Des Moines.

Bernie Sanders hovoří v Des Moines.

FOTO: Rick Wilking, Reuters

Sanders je známý také svou dlouhodobou kritikou americké zahraniční politiky. Ostře vystupoval mimo jiné proti vojenské intervenci USA v Iráku.

„Kdo bude vládnout Iráku, až odstraníme Saddáma Husajna? Umírněná vláda bude v regionu, kde je silně zastoupen islámský fundamentalismus, svržena a nahrazena islámskými extremisty,“ varoval poté, co do této blízkovýchodní země v roce 2003 vtrhla americká vojska.

O pět let později zase obvinil z rozdmýchání hospodářské krize obchodníky z Wall Streetu. „Tuhle recesi způsobila chamtivost, nedbalost a protizákonné chování lidí z Wall Streetu,“ řekl mimo jiné.

Bernie Sanders hovoří v Keene.

Bernie Sanders hovoří v Keene.

FOTO: Rick Wilking, Reuters

Krom zahraniční politiky nejdéle sloužící americký senátor dlouhodobě kritizuje slídění tajných služeb. Vystupoval například proti schválení zákona Patriot Act, kterým administrativa George Bushe reagovala na útoky z 11. září. Právní norma posílila pravomoci represivních složek a zpravodajských služeb.

Sanders neváhá kritizovat ani své spolustraníky. Tvrdí například, že i Obamova administrativa nevyvinula dostatečné úsilí ve snaze přivřít pomyslné nůžky mezi bohatými a chudými.

Bernie Sanders se narodil v roce 1941 v New Yorku do židovské rodiny. Politice se věnuje už od vysokoškolských studií na chicagské univerzitě, kdy se začal angažovat jako občanskoprávní aktivista.