SPECIÁL: AMERICKÉ PRIMÁRKY - Novinky.cz

John Kasich

Ohijský guvernér John Kasich s českými kořeny je jedním z řady republikánských politiků usilujících o nominaci do prezidentských voleb. Kasich je zastáncem vyrovnaného rozpočtu a má mnohaletou zkušenost z Kongresu.

Přečíst více

Členové demokratické strany

Členové republikánské strany

Kasich se narodil 13. května 1952 v  Pensylvánii poblíž Pittsburghu imigrantům z  východní Evropy, jeho otec měl české předky, matka chorvatské. Jeho rodiče zahynuli v  roce 1987, když do auta jeho rodičů narazil opilý řidič.

Kasich vystudoval politickou vědu na Ohijské státní univerzitě a  hned poté se zapojil do politiky, pracoval v  kanceláři státního senátora Buze Lukense. On sám byl do ohijského senátu zvolen v  roce 1978, tedy ve svých 26 letech. Stal se tak nejmladším senátorem.

John Kasich

John Kasich

FOTO: Jim Cole, ČTK/AP

Přestože byl republikán, nerespektoval vždy Kasich stranickou linii, odmítl například navržený rozpočet a  přišel s  vlastním, protože byl přesvědčen, že by se měly zvýšit daně.

O čtyři roky později už byl poprvé zvolen do Kongresu a  své křeslo ve Sněmovně reprezentantů opakovaně obhajoval, takže v  ní působil od roku 1983 do roku 2001. Po celých těchto osmnáct let byl členem branného výboru. Od roku 1993 navíc působil v rozpočtovém výboru Sněmovny a  v  roce 1995 dokonce stanul v jeho čele.

Jestřáb hájící vpád do Afghánistánu i  Iráku

Byl považován za jestřába, podporoval první válku v  Perském zálivu i  válku v  Afghánistánu a  po svém ochodu z  Kongresu se v  roce 2002 se stavěl za útok na Husajnův Irák. Stavěl se ale proti vojenskému angažmá USA v  Bosně i  proti případnému zásahu v  Libanonu. Současně se však Kasich ohrazoval proti nákladným armádním projektům, zasadil se o  omezení počtu extrémně drahých neviditelných strategických bombardérů B-2 a  přispěl k  zastavení vývoje drahého útočného letounu A-12.

Kasich byl vždy zastáncem uměřené fiskální politiky a  stavěl se proti zadlužování. Prosadil například jednu z  finančních reforem PRWORA, která pomohla chudým, a  stál také za zákonem o  vyrovnaném rozpočtu z  roku 1997.

V roce 1998 se ale obrátil proti Billovi Clintonovi a  hlasoval pro jeho obžalobu kvůli skandálu se stážistkou Bílého domu Monikou Lewinskou.

Republikánský kandidát John Kasich při rozhovoru s reportéry.

Republikánský kandidát John Kasich při rozhovoru s reportéry.

FOTO: Charles Krupa, ČTK/AP

První bitva o Bílý dům

Na přelomu milénia se Kasich poprvé pokusil získat nominaci na prezidenta. Nesehnal ale dost peněz, takže v  červenci 1999 z  kampaně odstoupil a  podpořil George Bushe mladšího, který se posléze stal prezidentem.

Kandidát za Republikány John Kasich dorazil pozdravit voliče do New Hampshiru.

Kandidát za Republikány John Kasich dorazil pozdravit voliče do New Hampshiru.

FOTO: Mike Segar, Reuters

Po odchodu z  Kongresu působil Kasich od roku 2001 v  médiích, měl dokonce vlastní program v  televizi Fox News. Současně začal působit v  investičním oddělení banky Lehman Brothers, kde zůstal až do jejího krachu v roce 2008.

Do politiky se Kasich vrátil v  roce 2009, když vstoupil do boje o  křeslo guvernéra Ohia. Získal nominaci za republikány a  v  roce 2010 porazil ve volbách demokrata Teda Stricklanda, k  čemuž mu pomohla i  podpora konzervativní části republikánů z  uskupení Tea Party.

O  pět let později Kasich svůj post obhájil, i  když ztratil podporu konzervativců, protože přijal zákon o  dostupné lékařské péči, se kterým přišel demokratický prezident Barack Obama.

Nový pokus o křeslo prezidenta

Koncem července 2015 Kasich ohlásil, že se znovu pokusí ucházet o  prezidentský úřad.

Nominaci za republikány se snaží získat propracovaným volebním programem. Základem je akční plán, který by měl vést k  dalšímu a  výraznějšímu oživení ekonomiky. Počítá s  omezením vlivu vlády na ekonomiku, s  větší mobilitou pracovní síly a  s  přenesením pravomocí na jednotlivé státy unie, které by se mělo týkat i  rozvoje dopravy a vzdělání.

Kasich podporuje snahu o  dosažení vyrovnaného rozpočtu, chce snížit daně pro jednotlivce i  rodiny s  nízkými a  středními příjmy. Snížit chce i  daně těm, kdy vytvářejí pracovní místa.

John Kasich při řeči.

John Kasich při řeči.

FOTO: Brian Snyder, Reuters

Přestože prosazuje vyrovnaný rozpočet, nebrání se zadlužení v  případě posilování obrany, za klíčové považuje porazit Islámský stát, k čemuž samotné nálety stačit nemohou. Kasich požaduje akce v  součinnosti s  NATO a  Kurdy. Chce také postavit silnější hráz proti expanzi Číny a  Ruska, požaduje posílit země NATO sousedící s  Ruskem, odmítá nároky Číny na Jihočínské moře. Nesouhlasí s  dohodou s  Íránem o  jeho jaderném programu.

Kasich také požaduje, aby vyzbrojené drony mohla používat jen armáda, a  ne CIA.

Katolík Kasich je odpůrcem potratů i  sňatků homosexuálů a  nesouhlasí s  legalizací marihuany i  jejího využití v  lékařství. Je také odpůrcem přidělování amerického občanství všem, kdož se narodí na území USA. Otázku imigrace by chtěl řešit pomocí programu, který by umožňoval práci cizinců.

Změny klimatu považuje za problém, i  když neví, co je způsobuje. Podle něj by emise neměly být regulovány na federální úrovni, ale na státní, a především by se měly regulovat emise z  uhelných elektráren a  tepláren. V Ohiu pozastavil plán na obnovitelné zdroje a  chtěl by více zdanit frakování (získávání tzv. břidlicového plynu metodou hydraulického štěpení).

Kasich je podruhé ženatý. V březnu 1997 si vzal Karen Waldbilligovou, s  níž má dvojčata Emmu a  Reesu.