SPECIÁL: AMERICKÉ PRIMÁRKY - Novinky.cz

Podoba amerických primárek

O kandidátovi na prezidenta USA se u obou největších stran, demokratické a republikánské, rozhoduje v primárkách, jejichž podoba se liší stát od státu. Tradice primárek sahá do začátku dvacátého století, první se konaly v roce 1906 ve Wisconsinu.

Přečíst více

Členové demokratické strany

Členové republikánské strany

Primárky mají většinou charakter voleb, kdy se odevzdávají hlasy, i když někde jde o volební shromáždění, tzv. caucusy.

V uzavřených volbách mohou hlasovat jen lidé, kteří jsou v daném státu registrováni jako voliči dané strany, v otevřených pak všichni registrovaní voliči, tedy i ti, kteří nejsou se stranou spojeni. Důvodem je, aby mohli vybírat i lidé, kteří nejsou se stranou spojeni a tu hlasují pro demokraty, tu pro republikány. Někdy toho ale zneužívali voliči druhé strany.

Možnost hlasovat v primárkách více než jedné strany proto zrušil v roce 2000 Nejvyšší soud USA. V některých státech navíc musejí zájemci o hlasování v primárkách nejprve deklarovat, kterou stranu budou volit, a pak mohou vybírat kandidáta. Cílem je zabránit, aby voliči mohli dávat hlas nejslabšímu kandidátovi protistrany.

V Iowě, Aljašce a některých dalších státech se konají volební shromáždění (caucusy) ve veřejných místnostech, které při volbách zpravidla slouží jako volební okrsky.

První volební shromáždění se koná od roku 1972 3. ledna den v Iowě. Tam republikáni odevzdávají jména vlastnoručně napsaná na proužky papíru do klobouku. Tamní demokraté se rozejdou do částí sálu vymezených pro daného kandidáta a mají 30 minut na to, aby přesvědčili své spolustraníky připojit se. Teprve potom je skrutátoři sečtou.

První klasické primárky se konají v New Hampshire v druhém lednovém týdnu 8. ledna. Iowa naznačuje šance jednotlivých kandidátů a značná mediální pozornost dává vítězům šanci zopakovat úspěch i v dalších státech.

Klíčové jsou ale primárky v lidnatých státech, z nichž vzejde nejvíce delegátů letních stranických sjezdů, které kandidáta oficiálně nominují a formulují platformu.

Pravidla primárních voleb jsou výsledkem rozhodnutí stran a zákonů každého z 50 států USA. Pro republikány platí zásada „vítěz bere vše“, tedy všechny delegáty za konkrétní stát. Demokraté naopak rozdělují delegáty proporčně mezi uchazeče, kteří získali nejméně 15 procent hlasů.

Rick Santorum během prezidentské kampaně v Iowě.

Rick Santorum během prezidentské kampaně v Iowě.

FOTO: fotobanka Profimedia

Primárky v roce 2012

V roce 2012 z primárek vzešel jen kandidát republikánů, protože stávající prezident Barack Obama svou funkci obhajoval. První volební shromáždění se konalo tradičně 3. ledna v Iowě, kdy v něm po odvolání uspěl konzervativec Rick Santorum.

Republikánští kandidáti na prezidenta Mitt Romney (vpravo) a Rick Perry během předvolební debaty 15. prosince 2011 v Sioux City.

FOTO: fotobanka Profimedia

O nominaci dále usiloval Mitt Romney, který nakonec v primárkách zvítězil, dostal 1524 hlasů volitelů. Ron Paul, jenž jich získal 154, Newt Gingrich 142 a outsideři Michele Bachmannová, Jon Huntsman a Rick Perry. Santorum, považovaný také za outsidera, ale získal 231 hlas.

Mitt Romney

Mitt Romney

FOTO: fotobanka Profimedia

Zpočátku byly výsledky těsné a plné zvratů, postupně si ale Romney vytvořil potřebný náskok, když 6. března vyhrál v šesti státech a Santorum jen ve třech. Po výhře v primárkách Texasu 29. května získal Romney dostatečný počet volitelů pro konvent, který se konal koncem srpna. [celá zpráva]

VÝSLEDKY PRIMÁREK REPUBLIKÁNŮ 2012

VÝSLEDKY PRIMÁREK REPUBLIKÁNŮ 2012

FOTO: David Ryneš, Novinky

Huntsman odstoupil 13. ledna [celá zpráva], Gingrich 25. dubna, měsíc ale už nevedl kampaň [celá zpráva], a Rick Santorum svůj boj vzdal 10. dubna. [celá zpráva] Do  poslední chvíle bojoval Ron Paul. [celá zpráva]

Primárky v roce 2008

Průběh primárek v USA v roce 2008:
3. lednaStranická volební shromáždění v Iowě
5. lednaStranické volební shromáždění Republikánské strany ve Wyomingu
8. lednaTradičně první prezidentské primárky, které se konají v New Hampshiru (uzavřené)
15. lednaPrimárky v Michiganu
19. ledna Stranická volební shromáždění v Nevadě a primárky Republikánské strany v Jižní Karolíně (otevřené)
26. ledna Primárky demokratů v Jižní Karolíně (otevřené)
29. lednaPrimárky na Floridě
1. února
Stranická volební shromáždění v Maine
5. únoraTakzvané volební "superúterý": prezidentské primárky a stranická volební shromáždění ve více než 20 státech USA - New York, Kalifornie, Arizona, Aljaška, Arkansas (otevřené), Alabama (otevřené), Connecticut, Delaware, Georgia (otevřené), Illinois, Michigan (otevřené), Missouri (otevřené), New Jersey, Tennessee (otevřené), Utah (uzavřené). Předvolební shromáždění se konají v Colorado, na Aljašce, Minnesottě (otevřené), Severní Dakota (otevřené)
9. únoraStranická volební shromáždění ve státě Washington (otevřené) a Kansasu (republikáni) a Nebrasce a primárky v Louisianě
10. únoraVolební shromáždění demokratů v Maine
12. únoraPrimárky ve federálním distriktu (District of Columbia) a ve státech Virginie a Maryland
19. února Primárky ve Wisconsinu, ve státě Washington (otevřené - jde o druhé kolo následující po shromáždění) a stranické volební shromáždění demokratů na Havaji
4. březnaPrimárky ve státech Texas (otevřené), Ohio (otevřené), Rhode Island a Vermont (otevřené)
8. březnaStranické volební shromáždění demokratů ve Wyomingu
11. březnaPrimárky v Mississippi (otevřené)
22. dubna Primárky demokratů v Pensylvánii
6. květnaPrimárky v Indianě (otevřené) a Severní Karolíně
13. května Primárky obou stran v Západní Virginii (polouzavřené)
20. května Primárky v Kentucky a Oregonu
1. červnaPrimárky demokratů na Portoriku
3. června Závěrečné primárky demokratů v Jižní Dakotě a v Montaně

 

FOTO: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

 

FOTO: Ondřej Lazar Krynek, Novinky