Ptačí chřipka - Novinky.cz

Vir v Evropě a ve světě

Výskyt ptačí chřipky ve světě

VI. Výskyt po roce 2012

2015

V roce 2015 byl hlášen výskyt vysoce patogenní aviární influenzy z 27 zemí z celého světa. Ve Francii během roku vznikla závažná nákazová situace související s ohnisky HPAI, do konce roku bylo hlášeno celkem 64 ohnisek. Jednalo se o různé subtypy ptačí chřipky včetně H5N1, které byly potvrzeny v chovech drůbeže. Nákaza se enzooticky rozšířila především v chovech vodní drůbeže na jihozápadě Francie.

Další případy HPAI zaznamenala SVS v Německu, Bulharsku, Maďarsku, Švédsku, Rumunsku a ve Velké Británii.

2014

V roce 2014 byl hlášen výskyt viru HPAI H5N1 z šesti zemí z celého světa, a to z Kambodže, Indie, Korey, Libye, Nepálu a Ruska. Vysoce patogenní aviární influenza se potvrdila také na území Ameriky, a to v Kanadě a USA.

Na území Evropy se od roku 2014 začaly objevovat případy HPAI v Německu, Nizozemsku, ve Velké Británii a Itálii. Všechny případy byly potvrzeny na komerčních hospodářstvích s chovem drůbeže, ale i u volně žijících ptáků. Jednalo se o subtyp H5N8. V rámci zamezení šíření nákazy byly utraceny desetitisíce kusů drůbeže v ohniscích a v zónách okolo něj.

2013

H5N1 nebyl v roce 2013 v Evropě hlášen, došlo však k výskytu HPAI subtypu H7N7 v Itálii v oblasti Emilia-Romagna. V souvislosti se zamezením šíření viru byla přijata opatření - především vymezení ochranného pásma, utracení drůbeže a zákaz vývozu drůbežích produktů.

Také se vyskytlo několik případů LPAI v Dánsku, Německu, Itálii, Nizozemsku, Portugalsku a Španělsku.

V roce 2013 se však v Číně objevila nová podoba viru - H7N9 - která se šířila Čínou s vysokou úmrtností. Vyžádala si několik desítek obětí.

2012

V roce 2012 byl hlášen výskyt vysoce patogenního viru ptačí chřipky (HPAI) H5N1 z jedenácti zemí z celého světa. Nejvíce virus zasáhl jihovýchodní Asii (Bangladéš, Kambodžu, Čínu, Hongkong, Indii, Myanmar a Vietnam), Egypt a státy Blízkého východu (Írán, Izrael). Další ohniska byla hlášena z Austrálie, Mexika, Tchaj-wanu, Nepálu, Bhútánu a Jihoafrické republiky.

Ilustrační foto

zdroj: Profimedia.cz

V Evropě nebyl v roce 2012 hlášen žádný případ HPAI. LPAI (tedy nízce patogenní vir ptačí chřipky) se prokázal v Nizozemsku, Irsku a v Německu.

Podle Státní veterinární správy lze obecně konstatovat, že ačkoliv virus H5N1 je velmi virulentní, z hlediska epidemiologického se za poslední roky stabilizoval.

V. Situace do roku 2007

Epidemie ptačí chřipky v létě 2006 ve většině oblastí světa ustoupila, krizová zůstala jen situace v Indonésii, kde viru podlehlo nejvíce lidí na světě, počet obětí přesáhl šest desítek. U drůbeže byla na většině území souostroví endemická, protože země nepřistoupila k masovému vybíjení ptáků. Značně se také zhoršila situace v Egyptě, kde počet nakažených lidí na začátku roku 2007 dosáhl dvou desítek a nemoc se vyskytovala u drůbeže na většině území.

Koncem roku 2006 se nová ohniska infekce u drůbeže objevila i na Dálném východě, v Jižní Koreji a v Japonsku. Na počátku nového roku byly hlášeny i první případy ze zemí EU a 20. června se nemoc opět vyskytla v České republice, poprvé u drůbeže v chovu.

Počátkem jara 2007 nemoc s velkou silou udeřila i ve Vietnamu, který byl dlouho nejpostiženější zemí, kde se ale podařilo epidemii koncem roku 2005 zastavit.

2007

27. června - Ptačí chřipka H5N1 byla zjištěna u 60 brojlerů chovaných v drůbežárně v Noříně na Orlickoústecku.

26. června - U Lipska v Sasku byly nalezeny tři labutě, které uhynuly na ptačí chřipku.

23. června - Německo ohlásilo první výskyt ptačí chřipky v tomto roce. Testy šesti uhynulých labutí z bavorského Norimberku potvrdily nákazu virem H5N1.

21. června - Ve Vietnamu podlehla ptačí chřipce osmadvacetiletá žena, stala 44. obětí nemoci v zemi, druhou tohoto roku. V roce 2007 se virem H5N1 ve Vietnamu nakazilo již pět osob.

20. června - Do České republiky se vrátila ptačí chřipka. Patnáctý případ v ČR je hlášen z drůbeží farmy v Tisové na Orlickoústecku. O den později národní laboratoř v Praze potvrdila, že se krůty nakazily virem H5N1.

17. června - Vietnam ohlásil první oběť ptačí chřipky po roce a půl. Dvacetiletý muž se stal celkově 43. obětí viru H5N1 v zemi.

14. června - Indonésie oznámila 80. oběť ptačí chřipky v zemi. Stal se jí muž z ostrova Sumatra. V zemi se virem nakazilo již sto lidí.

4. června - Čína ohlásila 16. oběť ptačí chřipky v zemi, kde se nemocí nakazilo celkem 25 osob.

2. června - Malajsie oznámila první výskyt nemoci u drůbeže od března 2006.

30. května - Indonésie oznámila 78. oběť ptačí chřipky v zemi. Stal se jí 45letý muž z Jávy.

25. května - V Británii se čtyři lidé nakazili méně nebezpečným virem ptačí chřipky typu H7N2.

24. května - Vietnam ohlásil několik nových ohnisek ptačí chřipky u drůbeže.

22. května - Po roce a půl se virem H5N1 nakazil Vietnamec.

13. května - 76. obětí viru H5N1 se v Indonésii stala 26letá žena.

2. května - Ptačí chřipka se rozšířila do Ghany. Výskyt potvrdila Světová zdravotnická organizace.

11. dubna - Čtrnáctou obětí viru H5N1 v Egyptě se stala patnáctiletá dívka. V zemi se virem nakazilo už 34 lidí.

10. dubna - V Kambodži se ptačí chřipkou nakazila 13letá dívka, jde o sedmý případ v zemi, první v roce 2007.

2. dubna - Světová zdravotnická organizace vydala upozornění, aby se svět připravil na další vlnu ptačí chřipky.

Egypt potvrdil další tři případy lidské nákazy virem H5N1, země hlásí již 32 nakažených lidí.

30. března - Ptačí chřipka se vůbec poprvé objevila v Bangladéši.

29. března - Počet obětí ptačí chřipky v Indonésii překročil sedmdesátku poté, co nemoci podlehli dva lidé na Jávě a Sumatře. Nemoc během tří dnů zabila v zemi pět lidí.

19. března - Egypt oznámil 25. případ lidské nákazy virem H5N1.

8. března - Patnáctou obětí ptačí chřipky v Číně se stal šestnáctiletý chlapec žijící na východě země.

16. března - 65. obětí vitu H5N1 v Indonésii se stal 32letý muž.

8. března - Zemřela patnáctiletá Laosanka nakažená ptačí chřipkou.

5. března - V Laosu podlehla ptačí chřipce 42letá žena. Stala se první obětí nemoci v zemi.

28. února - Barma oznámila po roce první výskyt ptačí chřipky u drůbeže.

26. února - První případ nákazy člověka ptačí chřipkou potvrdili v Laosu, nemocí se nakazila patnáctiletá dívka.

25. února - Kuvajt oznámil výskyt ptačí chřipky u kuřat, krůt a sokolů.

22. února - Afghánistán oznámil první výskyt ptačí chřipky v zemi po roce.

Rusko potvrdilo výskyt viru H5N1 u kusů drůbeže prodávané na moskevském ptačím trhu. Pocházela z devíti vesnic z okolí metropole.

19. února - Laos oznámil výskyt ptačí chřipky u drůbeže poprvé od července 2006.

14. února - Egypt potvrdil 21. případ přenosu ptačí chřipky na člověka.

11. února - V Indonésii zemřela na ptačí chřipku dvacetiletá žena. Stala se 64. obětí nemoci v zemi.

8. února - V Turecku byla zjištěna ptačí chřipka u drůbeže v provincii Batman na jihovýchodě země. Testy následující den potvrdily nákazu virem H5N1.

5. února - V Egyptě se virem H5N1 nakazilo už dvacet lidí. Dvanáctou obětí byla sedmnáctiletá dívka z provincie Fajjúm.

3. února - Velká Británie ohlásila po deseti měsících nové ohnisko ptačí chřipky. Virus H5N1 byl potvrzen u uhynulých krůt na východě Anglie v suffolkském Lowestoftu. Jde o první případ výskytu viru v chovu v zemi. Vybito bylo 160 000 krůt. Virus se do země dostal z Maďarska.

1. února - Nigérie potvrdila první oběť ptačí chřipky. Stala se jí 22letá žena z Lagosu, která zemřela 16. ledna. Se stejnými příznaky zemřela už 4. ledna její matka, ta však nebyla testována na nákazu virem H5N1.

Pákistán oznámil výskyt ptačí chřipky u drůbeže.

26. ledna - Rusko oznámilo první výskyt ptačí chřipky u drůbeže po roce.

24. ledna - Po půl roce se do zemí EU vrátil virus ptačí chřipky. Potvrzen byl u uhynulých hus z Csongrádu na východě Maďarska.

19. ledna - V Indonésii se virem ptačí chřipky nakazilo už 80 lidí, přičemž 62 jich zemřelo. Poslední obětí byla 32letá žena, která byla hospitalizována 11. ledna. O osm dní později nemoci podlehla.

V Egyptě podlehla viru H5N1 27letá žena. Stala se jedenáctou obětí viru v zemi. Nemoc se vyskytovala na třech čtvrtinách území Egypta. Úřady nechaly vybít přes deset miliónů kusů drůbeže.

16. ledna - Japonsko oznámilo výskyt ptačí chřipky na drůbežích farmách v Mijazaki na ostrově Kjúšú. Jde o první případ výskytu ptačí chřipky v zemi od roku 2004. Do konce ledna bylo vybito na 100 000 kuřat.

13. ledna - Indonésie ohlásila 60. a 61. oběť ptačí chřipky.

10. ledna - Čína po půl roce oznámila dalšího člověka nakaženého virem ptačí chřipky, 37letý rolník se uzdravil. Stal se dvaadvacátým Číňanem nakaženým virem H5N1.

2006

25. prosince - Počet obětí ptačí chřipky v Egyptě vzrostl na devět, poté co během dvou dnů zemřela patnáctiletá dívka a třicetiletá žena z jedné rodiny žijící v deltě Nilu. S dalšími dvěma členy rodiny byli hospitalizováni od 17. prosince.

20. prosince - Vietnam ohlásil v deltě Mekongu nové ohnisko ptačí chřipky u drůbeže, první od srpna.

25. listopadu - Ptačí chřipka se po třech letech vrátila do Jižní Koreje. Virus H5N1 byl zjištěn u uhynulé drůbeže na několika farmách v jihozápadní části země. Vybito bylo přes 750 000 kusů drůbeže.

30. září - Čína ohlásila nové ohnisko ptačí chřipky mezi drůbeží ve vnitřním Mongolsku.

25. září - 51. obětí ptačí chřipky v Indonésii se stal devítiletý chlapec. V zemi se nakazilo 67 lidí, více než polovina v roce 2006. U drůbeže je virus rozšířen ve 29 z 33 indonéských provincií. Indonésie kvůli nedostatku peněz nepřistoupila k masovému vybíjení nebo očkování drůbeže.

10. srpna - V Thajsku podlehl ptačí chřipce 59letý zemědělec. Stal se 17. obětí nemoci v zemi, třetí v roce 2006. V Thajsku se virem H5N1 dosud nakazilo 25 lidí. Na konci července se v zemi objevila dvě nová ohniska ptačí chřipky v zemi, první od listopadu 2005.

8. srpna - Indonésie se stala zemí nejvíce postiženou ptačí chřipkou, když ohlásila 43. a 44. oběť viru, šestnáctiletého chlapce a stejně starou dívku. Ve Vietnamu zemřelo na ptačí chřipku 42 lidí, žádný však v roce 2006.

12. července - Čtrnáctou obětí viru H5N1 v Číně se stal 62letý muž. V zemi se ptačí chřipkou nakazilo 21 lidí.

IV. Ptačí chřipka se rozšířila do Evropy a Asie

Na podzim roku 2005 se ptačí chřipka dále šíří a poprvé se dostala mimo oblast Asie, na jejímž jihovýchodě byla poprvé zaznamenána. Postupně se šířila na západ, dostala se do evropské části Ruska a na Ukrajinu i na Balkán, odkud se virus H5N1 během zimy a časného jara rozšířil po celé Evropě. Zasažena byla i Česká republika. Během léta a podzimu se už nové případy v zemích EU neobjevily a mohla být zrušena ochranná opatření.

Počátkem roku 2006 byl virus zjištěn také v Africe, postižen byl nejen Egypt sousedící s postiženou oblastí Středního východu, ale také centrum černého kontinentu, Nigérie a sousední země.

Šířící se onemocnění si vybíralo oběti i mezi lidmi, a to nejen v nejpostiženější oblasti jihovýchodní Asie, kde se nejvíce zasaženou zemí stala Indonésie, ale nově i v zemích, jako bylo Turecko, Ázerbájdžán a Egypt.

7. července - Výskyt ptačí chřipky potvrdilo Španělsko. Virus H5N1 byl zjištěn u uhynulé potápky roháče, jejíž tělo bylo nalezeno o šest týdnů dříve u baskického města Vitoria.

4. července - Indonésie ohlásila úmrtí pětiletého chlapce na virus H5N1. Stal se 40. obětí nemoci v zemi.

Květen 2006

26 května - Indonésie ohlásila další dvě oběti viru H5N1. Celkem jejich už 35. V zemi v krátké době podlehlo nemoci osm lidí, šest z jedné rodiny. Vědci se obávají, že se lidé nakazili jeden od druhého.

19. května - Česká republika ohlásila nové ohnisko ptačí chřipky. Testy dvou uhynulých labutí u Kostic na Břeclavsku potvrdily nákazu virem H5N1.

12. května- První případ nákazy člověka virem H5N1 oznámilo Džibutsko, kde onemocněla dvouletá dívka.

4. května - Pátou obětí viru ptačí chřipky v Egyptě je sedmadvacetiletá žena, která se před čtrnácti dny nakazila od nemocné drůbeže. V Egyptě se virem nakazilo už 13 lidí.

Duben 2006

19. dubna - Dvanáctou obětí ptačí chřipky v Číně se stal 21letý muž.

11. dubna - Třicátou třetí obětí ptačí chřipky v Indonésii se stala 23letá žena pracující v drůbežárně na Sumatře.

6. dubna - Velká Británie ohlásila první případ nákazy virem H5N1 u mrtvé labutě nalezené 29. března ve skotské oblasti Fife.

Kambodža ohlásila šestou oběť ptačí chřipky v zemi, stal se jí 12letý chlapec.

V Německu byl poprvé virus H5N1 zjištěn v chovu drůbeže na saské farmě.

Březen 2006

24. března - Virus ptačí chřipky H5N1 byl zjištěn u několika mrtvých krocanů na farmě v Jordánsku 40 kilometrů severně od Ammánu. Nákazu potvrdily izraelské testy.

22. března - Ptačí chřipka se objevila v pásmu Gazy, kterou spravují Palestinci. Zjištěna byla při hranicích s Izraelem.

21. března - Egyptské úřady potvrdily první oběť viru H5N1 v zemi, podlehla jí 18. března žena, která se živila chovem drůbeže. Nakaženi byli tři Egypťané.

20. března - Ptačí chřipka se dostala do České republiky. U Hluboké nad Vltavou byla nalezena mrtvá labuť. Testy posléze prokázaly nákazu virem H5N1. Nákaza byla potvrzena 29. března.

15. března - V Izraeli se objevilo podezření na nákazu virem H5N1 u dvou krocanů. Testy ze 17. března ji potvrdily.

14. března - Pět lidí podlehlo viru ptačí chřipky v Ázerbájdžánu, tři další infikovaní se uzdravili.

Ptačí chřipka se objevila v Dánsku. Virus H5N1 v tkáních uhynulého káněte byl potvrzen 16. března.

13. března - Virus H5N1 se rozšířil do Afghánistánu. Testy tkání ze 17. března potvrdily nákazu u šesti divokých ptáků.

Ptačí chřipka se objevila v Myanmaru (Barma). Vláda přiznala 16. března čtyři ohniska v Mandalajji. První případy se objevily už koncem února.

Ptačí chřipka byla potvrzena v Kamerunu u kachny z farmy na severu země.

10. března - Rusko začalo očkovat proti ptačí chřipce drůbež.

8. března - V Albánii byla potvrzena ptačí chřipka. Virus H5N1 byl v krvi uhynulých ptáků, kteří byli nalezeni ve vesnici Cuke 50 km od hranic s Řeckem.

7. března - Desátou obětí viru H5N1 se v Číně stala devítiletá holčička, žijící na východě země.

5. března - V Polsku se objevil první případ viru H5N1 ptačí chřipky. Nákazu virem H5N1 u dvou labutí, které byly nalezeny mrtvé na březích Visly u Toruně, potvrdily polské testy provedené v Pulavách 6. března.

2. března - První případ ptačí chřipky byl zaznamenán v Srbsku. Virus H5N1 byl zjištěn u uhynulé labutě nalezené u města Sombor nedaleko hranic s Maďarskem a Chorvatskem.

Únor 2006

28. února - Švédsko ohlásilo podezření na nákazu ptačí chřipkou.

Test uhynulého kocoura na německém ostrově Rujána potvrdil nákazu virem H5N1. Šlo o první případ přenosu ptačí chřipky z ptáka na savce v Německu.

27. února - Virus H5N1 byl potvrzen v Bosně u dvou labutí, které uhynuly u města Jajce.

Další postiženou africkou zemí je Niger, kam se virus H5N1 rozšířil ze sousední Nigérie, kde postihl sedm provincií.

Ptačí chřipka se šíří na jihu Ruska v Čečensku, Kalmycké autonomní republice a v Dagestánu.

Pákistán ohlásil podezření, že se virus H5N1 rozšířil ve dvou drůbežárnách na severozápadě země. Výskyt nemoci v Severozápadní hraniční provincii potvrdily 21. března britské testy.

26. února - Švýcarsko potvrdilo výskyt viru H5 u ptáků nalezených na březích Bodamského jezera. Testy v britské laboratoři ve Weybridge potvrdily 1. března nákazu virem H5N1.

25. února - Ve Francii se virus H5N1 poprvé v Evropě objevil nejen u divokých ptáků, ale také u drůbeže.

24. února - První nakažené ptáky nahlásili Gruzínci, virus H5N1 u ptáků uhynulých na černomořském pobřeží Gruzie potvrdily testy z 27. února.

23. března - V Kambodži zemřela 21. března na ptačí chřipku tříletá holčička. Stala se první obětí viru v zemi v roce 2006. Onemocněla 14. března.

22. února - Indonésie ohlásila dvacátou oběť nemoci, testy z 25. února potvrdily, že žena podlehla viru H5N1.

Evropská komise udělila Francii a Nizozemsku souhlas s vakcinací drůbeže. Nigérii bylo doporučeno vakcinovat drůbež, protože masové vybíjení ptáků není dost účinné.

21. února - Slovensko ohlásilo podezření, že ptačí chřipce podlehli u Bratislavy morčák a u Gabčíkova sokol. Slovenské testy potvrdily nákazu 23. února.

Chorvatsko potvrdilo virus H5N1 u mrtvé labutě na ostrově Ciovo u Splitu.

Malajsie potvrdila první výskyt viru ptačí chřipky H5N1 od konce roku 2004.

19. února - Výskyt viru H5N1 potvrdil Írán. Zjištěn byl u stovky uhynulých labutí na severu země.

18. února - Ptačí chřipka způsobená virem H5N1 byla zaznamenána v Indii ve státě Maháraštra na západě země. Úřady rozhodly vybít půl miliónu slepic a kuřat.

17. února - Výskyt viru H5N1 potvrdila Světová zdravotnická organizace v Egyptě.

Kachnu nakaženou ptačí chřipkou našli ve Francii. Test z 19. února potvrdil, že je nakažena virem H5N1.

15. února - Tři labutě uhynulé na ptačí chřipku ohlásilo Maďarsko. Testy ze 17. února potvrdily, že byly nakažené virem H5N1.

14. února - Labutě nakažené virem H5N1 byly nalezeny v Rakousku u Štýrského Hradce i v Německu na ostrově Rujána v Baltském moři. Nákaza v Německu byla potvrzena 16. února.

Ptačí chřipku na svém území potvrdil Írán.

Nemoc na celém světě zabila již 91 lidí.

12. února - Ve Slovinsku byla nalezena uhynulá labuť infikovaná virem H5N1.

11. února - Virus ptačí chřipky H5N1 se objevil v Itálii. Zjištěn byl u poloviny ze 17 uhynulých divokých labutí na Sicílii, v Kalábrii a u Apulie.

10. února - Britská laboratoř potvrdila, že mrtvé labutě nalezené na ázerbájdžánském pobřeží Kaspického moře byly nakažené virem ptačí chřipky H5N1.

9. února - Tři uhynulé labutě byly nalezeny u řecké Soluně. Podezření na nákazu virem H5N1 potvrdily testy 11. února.

8. února - Ptačí chřipka se dostala do Afriky. Virus H5N1 byl zjištěn u uhynulé drůbeže na severu Nigérie na drůbeží farmě ministra sportu.

3. února - Bulharsko ohlásilo, že u labutě nalezené v Dunaji u hranic s Rumunskem byla prokázána nákaza virem H5. Infekce virem H5N1 byla potvrzena 11. února.

Leden 2006

30. ledna - Další zemí postiženou ptačí chřipkou se stal Irák. Virem H5N1 byla nakažena patnáctiletá dívka, která zemřela v Kurdistánu. Dívka zahynula 17. ledna, její strýc o deset dnů později.

29. ledna - Ptačí chřipka byla zjištěna u sokolů v Saúdské Arábii.

26. ledna - Ptačí chřipka byla zaznamenána na Kypru. Její výskyt byl potvrzen o tři dny později.

25. ledna - V Číně se virem nakazilo už deset lidí, sedmou obětí zákeřné nemoci se stala devětadvacetiletá žena.

23. ledna - Počet obětí viru H5N1 ve světě dosáhl 82, když Světová zdravotnická organizace potvrdila nákazu u 13. a 14. oběti. V Číně je 6 mrtvých, 4 v Kambodži, 14 v Thajsku a 42 ve Vietnamu a dva v Turecku. Další dva turecké případy nebyly ještě oficiálně potvrzeny.

10. ledna - Virem H5N1 se v Turecku nakazilo 15 lidí, nemoc je zaznamenána v 22 provinciích včetně metropole Ankary ve středním Turecku a měst na severním pořeží země.

Čína ohlásila už osmého nakaženého, který onemocněl 24. prosince. Čína od počátku loňského roku ohlásila 32 nových ohnisek nákazy u ptáků.

1. ledna 2006 - V Turecku umřel první člověk na ptačí chřipku, podlehl jí 14letý chlapec z vesnice u jezera Aralik. Byl jedním z šesti hospitalizovaných ve městě Van. V následujících dnech zemřeli i dvě jeho sestry.

Říjen až prosinec 2005

29. prosince - V Číně viru H5N1 podlehl již třetí člověk.

28. prosince - Zjištěno nové ohnisko ptačí chřipky na východě Turecka u jezera Aralik, kde se zastavují tažní ptáci.

8. prosince - Virus H5N1 zabil již 70 lidí, když mu podlehl v Thajsku pětiletý chlapec. Stal se čtrnáctou obětí nemoci v zemi.

Nebezpečný kmen viru potvrdily 8. 12. laboratorní testy vzorků odebraných v 11 z 25 krymských vesnic.

3. prosince - Ptačí chřipka byla zaregistrována na Krymu na Ukrajině. Premiér Juščenko tam vyhlásil v oblasti výjimečný stav.

22. listopadu - Druhou čínskou obětí viru H5N1 se stala pětatřicetiletá rolnice.

16. listopad - Čína potvrdila první dva případy lidí nakažených virem H5N1, čtyřiadvacetiletá rolnice nemoci podlehla 10. listopadu, devítiletý chlapec se uzdravil.

21. října - Ve východním Chorvatsku v přírodním parku u obce Zdenci bylo nalezeno šest mrtvých labutí, u nichž testy 26. října potvrdily nákazu virem H5N1.

24. října - V Indonésii zemřela devatenáctiletá žena na ptačí chřipku, je v zemi již pátou obětí choroby. V zemi bylo potvrzeno už devět případů nákazy virem.

20. října - Thajsko oznámilo už třináctou lidskou oběť ptačí chřipky v zemi, šlo o první případ ve třetí vlně, první od 8. října 2004.

Nizozemsko, Polsko, Německo a Rakousko se rozhodly zakázat volný chov drůbeže, aby se nedostala do styku s tažnými ptáky. K opatření se posléze připojilo i Švýcarsko a v některých oblastech také Norsko.

18. října - Rusko oznámilo úhyn tří set slepic a kachen ve vsi Jandovka v Tulské oblasti 200 kilometrů jižně od Moskvy. I u nich se potvrdila nákaza virem H5N1.

8. října - Turecko ohlásilo podezření, že 200 uhynulých krocanů z vesnice Kiziksa bylo nakaženo ptačí chřipkou. Virus H5N1 potvrdily testy v britské laboratoři 13. října.

5. října - Rumunsko oznámilo, že v deltě Dunaje uhynuly kachny na ptačí chřipku. Výsledky testů v britské laboratoři ve Weybridge zveřejněné 15. října potvrdily nákazu virem H5N1.

III. vlna zasáhla celou Asii

Třetí vlna ptačí chřipky byla nejrozsáhlejší. Nová ohniska nemoci se objevila Indonésii, Thajsku, Vietnamu, v Laosu a v Kambodži. Z jihovýchodní Asie se nemoc rychle šířila dále. V dubnu 2005 se dostala do střední Číny, červenci na Sibiř, v srpnu do Střední Asie, když byla hlášena z Kazachstánu. V půlce srpna se v Rusku dostala na hranice mezi Evropou a Asií. V říjnu se dostala do Turecka a odtud na Balkán.

26. září - Od roku 2003 zabila ptačí chřipka v jihovýchodní Asii 60 osob. Vietnam hlásí 41 obětí, Thajsko 12 a Kambodža čtyři a Indonésie tři.

12. srpna - Mongolsko zaregistrovalo výskyt viru H5NM1 u 89 uhynulých tažných ptáků. Na Sibiři se ptačí chřipka se rozšířila do Tjumenské oblasti a do Omska. O tři dny později byl výskyt nemoci potvrzen v Čeljabinské oblasti, která odděluje asijskou a evropskou část země.

10. srpna - Čína ohlásila výskyt viru H5N1 v Tibetu.

5. srpna - Vietnam oznámil, že třetí vlna je nejhorší, nakazilo se v ní už 64 osob, z nichž 21 zemřelo.

2. srpna - Kazachstán ohlásil výskyt viru H5N1 na svém území.

23. července - Virus H5N1 byl potvrzen v Rusku na západě Sibiře v šesti okresech u Novosibirska.

18. července - Indonésie ohlásila prvního člověka, který se nakazil ptačí chřipkou.

15. července - Virus H5N1 byl zjištěn u cibetek ve Vietnamu. Cibetky byly též podezřelé ze šíření nemoci SARS.

6. července - Virus H5N1 izolovaný z těl mrtvých ptáků v Číně je podle vědců mnohem nebezpečnější pro divoké ptáky, což znamená, že mutuje. Zřejmě jej přenášejí husy.

8. června - V Číně byla zjištěna další ohniska ptačí chřipky.

4. května - Kambodža ohlásila čtvrtou oběť viru H5N1. V jihovýchodní Asii zahynulo na začátku roku 2004 na virus H5N1 nejméně 53 lidí.

30. dubna - Na březích jezera v centrální Číně byly nalezeny tisíce mrtvých ptáků, kteří byli nakaženi virem H5N1.

30. prosince - Vietnam hlásí prvního člověka nakaženého virem H5N1 od propuknutí třetí vlny epidemie.

14. ledna - Ve Vietnamu od propuknutí třetí vlny nakazilo virem H5N1 už šest lidí.

3. ledna - Malajsie ohlásila, že ptačí chřipku zvládla a v zemi se již nevyskytuje virus H5N1.

2004

30. prosince - Vietnam hlásí prvního člověka nakaženého virem H5N1 od propuknutí třetí vlny epidemie.

Prosinec 2004 - Nová ohniska nákazy virem H5N1 se objevila u drůbeže v Indonésii, Thajsku, Vietnamu a zřejmě i v Laosu a v Kambodži. Začala třetí vlna šíření viru.

II. vlna šíření viru H5N1

Druhá vlna šíření viru propukla na přelomu června a července 2004, kdy byla hlášena nová ohniska výskytu nemoci v Thajsku, Vietnamu, Laosu a Indonésii. Podařilo se ji zvládnout do října. Virem H5N1 se nakazilo devět lidí, čtyři lidé zahynuli v Thajsku a čtyři ve Vietnamu.

29. října - Výzkum ukázal, že virus mohou šířit kachny ve svých výkalech, aniž by se u nich nákaza projevila.

25. října - Thajsko potvrdilo další oběť ptačí chřipky, šlo o pátého nakaženého v druhé vlně, čtyři nemocní zahynuli.

22. října - Virus H5N1 byl nalezen u dvou orlů pašovaných do Bruselu z Thajska.

11. října - Ptačí chřipka se rozšířila mezi tygry v thajské zoo, krmenými uhynulými kuřaty. Ze 441 tygrů jich uhynulo nebo muselo být utraceno 147.

12. srpna - Vietnam ohlásil tři další úmrtí na virus ptačí chřipky mezi 19. červencem a 8. srpnem.

9. září - Thajsko oznámilo další případ úmrtí člověka na ptačí chřipku, je první obětí v zemi od propuknutí druhé vlny nemoci.

2. září - Vědci zjistili, že virem se mohou nakazit i kočky domácí.

12. srpna - Vietnam ohlásil tři další úmrtí na virus ptačí chřipky mezi 19. červencem a 8. srpnem.

7. srpna - Malajsie ohlásila výskyt viru H5N1 v zemi.

23. července - Japonsko oznámilo, že se nemoc v zemi podařilo zlikvidovat.

7. července - Thajské úřady oznámily, že se v zemi objevila dvě nová ohniska ptačí chřipky H5N1.

30. června - ohlášeno nové ohnisko ptačí chřipky ve Vietnamu v deltě Mekongu. Nová ohniska nemoci se objevila v Indonésii a Číně.

I. vlna šíření viru H5N1

První vlna šíření viru H5N1 začala na konci roku 2003. Podařilo se ji zvládnout do 16. března. Zasáhla osm zemí. Ve Vietnamu bylo nakaženo 23 lidí, z nichž 16 zemřelo, v Thajsku 12, přičemž jich osm zemřelo. Od prosince 2003 do dubna 2004 bylo kvůli ptačí chřipce vybito sto miliónů kusů drůbeže, z toho 36 miliónů v Thajsku.

13. února - Třináctiletý chlapec podlehl v Thajsku ptačí chřipce. Stal se tak šestou obětí choroby v zemi. V Thajsku a Vietnamu bylo nakaženo 25 osob, z nichž 19 zemřelo.

2. února - Indonésie ohlásila výskyt viru H5N1 na svém území. Thajsko ohlásilo čtvrtou oběť viru H5N1 a Vietnam devátou.

29. ledna - Čína potvrdila přítomnost ptačí chřipky v drůbežárně v provincii Kuang-si, která sousedí s Vietnamem.

27. ledna - Výskyt ptačí chřipky na jihu země potvrdil Laos.

26. ledna - V Thajsku nemoci podlehl šestiletý chlapec. Třetí nakažený je první obětí viru H5N1 v zemi. Oficiálně je potvrzeno sedm obětí nemoci od počátku roku 2004, zbylých šest je z Vietnamu.

24. ledna - Kambodža oznámila výskyt viru H5N1 na svém území.

23. ledna - Thajsko oznámilo rozšíření ptačí chřipky u drůbeže. Nakazili se jí také dva lidé, které se podařilo vyléčit.

19. ledna - Pátý člověk zemřel ve Vietnamu na ptačí chřipku. H5N1 mutuje, virus izolovaný z těl nakažených lidí ve Vietnamu se liší od toho, jemuž podlehli obyvatelé Hongkongu v roce 1997. Nemoc byla zjištěna také u dvou sokolů stěhovavých, kteří uhynuli v Hongkongu.

12. ledna - Vietnam ohlásil první tři případy úmrtí na ptačí chřipku. Od konce října do prosince evidovali vietnamští lékaři deset případů podivných nemocí dýchacích cest dětí, kde bylo podezření na nákazu virem H5N1. Některé zemřely a už je nebylo možné testovat. U jednoho byla potvrzena nákaza adenovirem. Další dva smrtelné případy byly ohlášeny po 5. lednu. Virus H5N1 byl zjištěn na v Japonsku.

8. ledna 2004 - Vietnam oznámil výskyt viru H5N1 u drůbeže na několika farmách v zemi.

19. prosince 2003 - Jižní Korea potvrdila výskyt ptačí chřipky H5N1 ve třech drůbežárnách u Soulu, kde uhynulo 19 000 kuřat.

prosinec 2003 - Virus H5N1 byl zjištěn u dvou uhynulých tygrů a dvou levhartů v thajské zoo. Šlo o první případ přenosu viru H5N1 na velké kočkovité šelmy.

listopad 2003 - V Thajsku zahynuly desetitisíce kurů, údajně podlehli drůbeží choleře.

První případy nákazy

únor 2003 - Virem H5N1 se nakazili dva příbuzní, kteří přijeli do Hongkongu z Číny. Jeden z nich zemřel. V Číně zahynul s příznaky zánětu dýchacích cest i třetí člen rodiny, ten však nebyl testován na virus H5N1.

1997 - Na několika farmách u Hongkongu propukla nákaza virem H5N1. Kromě drůbeže se jím nakazilo osmnáct lidí, byl to první zaznamenaný případ přenosu viru na člověka. Šest lidí nemoci podlehlo.

1996 - Virus H5N1 byl izolován z těl hus v Číně.