Ptačí chřipka - Novinky.cz

Léčba

Ptačí chřipka se dá léčit zatím jen dvěma antivirotiky. Hlavním je tamiflu, kde je účinnou látkou oseltamivir a druhým Relenza, kde je použit zanamivir. Obě látky patří do skupiny inhibitorů neuraminidázy. Viry nalezené ve Vietnamu a Thajsku jsou díky genetické skladbě odolné proti dalším antivirotikům - amantadinu a rimantadinu.

Nutné je včasné podání do 48 hodin po objevení prvních příznaků nemoci a nasazení léku v předepsaných dávkách. V řadě případů lidé nemoci podlehli, protože léčba byla zahájena příliš pozdě.

Antivirotikum Tamiflu

zdroj: Profimedia.cz

Vzhledem k tomu, že jiné léky zatím neexistují a vakcína se vyvíjí, je nutné, aby léky nebyly používány pro léčbu jiných virů, neboť by to mohlo oslabit jejich účinnost. Do konce roku 2005 ČR nakoupila 650 000 dávek antivirového přípravku Tamiflu a na rok 2006 naplánovala nákup dalších 600 000 dávek.

Antibiotika ptačí chřipku neléčí, mohou pomoci léčit jen druhotné bakteriální infekce oslabeného organismu.

V řadě zemí se však soustředí na vývoj vakcíny, která by se měla v případě pandemie ptačí chřipky použít. Očkování proti běžné chřipce není řešením, protože vakcína je vždy účinná proti vytipované podobě viru. Může však zamezit tomu, aby se lidé současně nakazili lidskou i ptačí chřipkou, proto je vakcinace doporučovaná.

Antivirotikum Relenza a Tamiflu

zdroj: Profimedia.cz