přejděte na úvodní stránku přejděte na hlavní stranu Novinky.cz přejděte na úvodní stránku

Články z rubriky Domácí:



První rok zelených ve vládě

Poslanci zelených se ve Sněmovně zabydleli

Strana zelených (SZ) má za sebou první rok ve vládě. V kabinetu, který se zrodil v lednu, má čtyři ministry, její předseda Martin Bursík je také jeho vicepremiérem. Poslanci ze Strany zelených prošli letos ve Sněmovně zkouškou ohněm, s postupem času původně celkem nejistě působící a v podstatě na národní úrovni nezkušení politici (vyjma Bursíka) získali na profesionalitě.

 

Hned po vzniku vlády se začaly projevovat rozdíly mezi SZ a ostatními koaličními stranami. Prvním kontroverzním tématem se stalo případné vybudování protiraketového radaru USA v ČR. Zatímco ODS a lidovci s nabídkou Washingtonu v zásadě problémy neměli, poslanci SZ upozornili na to, že pro radar budou hlasovat jedině v případě, že bude začleněn do obranné struktury NATO a EU. Schválení výhradně dvoustranné smlouvy mezi USA a ČR vyloučili.

V únoru se konal republikový sjezd strany, jehož delegáti potvrdili Bursíka do čela partaje s více než dvoutřetinovou podporou. Jinak to snad ani nešlo, právě jemu totiž zelení velkou mírou vděčili za to, že se dostali do parlamentu. Jeho místopředsedy se stali znovu Dana Kuchtová a Martin Tichý, nově poslanec Ondřej Liška.

 


Martin Bursík na sjezdu strany zastal i roli fotografa.

Kromě radaru začala poškozovat koaliční vztahy údajná korupční aféra šéfa lidovců Jiřího Čunka. Zelení napřed požadovali, aby předseda KDU-ČSL celou věc důkladně vysvětlil, poté začali natvrdo mluvit o jeho odchodu z vlády.

 

Dalším problémem v koalici je volba nového prezidenta, která proběhne v únoru 2008. Zatímco ODS jednoznačně podpořila znovuzvolení současného prezidenta Václava Klause, SZ se netají tím, že Klaus je pro ni nepřijatelný, vedla rozhovory s ČSSD a nakonec navrhla Antiklause v osobě ekonoma Jana Švejnara. To někteří občanští demokraté nesou s velkou nelibostí.

 

Zelení se taky pravidelně dostávali do křížku s koaličními partnery v souvislosti s energetickou politikou. SZ se do koaliční smlouvy podařilo prosadit to, že vláda nepostaví další jaderné bloky. To ale někteří členové ODS nemohou přenést přes srdce, v jejich čele je ministr průmyslu a obchodu Martin Říman, který tvrdí, že ČR jadernou energii nezbytně potřebuje.

 

 

Tanečky kolem ministra školství
Trnem v oku ODS a KDU-ČSL se již na jaře stala zelená ministryně školství Dana Kuchtová, podle nich totiž nezvládla čerpání peněz z evropských fondů. Tlak na ministryni postupně sílil, až na začátku října na svou funkci musela rezignovat. Bursík, který Kuchtovou dočasně nahradil, pak odvolal náměstky exministryně Jaromíra Soukupa a Tichého. Topolánek poté odmítl nominovat na post ministra školství dalšího exnáměstka Kuchtové Dušana Lužného, kterého navrhla republiková rada SZ.

 


Bursík a Kuchtová ještě v době, kdy se měli rádi.

U zelených, kteří byli do té chvíle až překvapivě docela zdrženliví, situace kolem událostí na ministerstvu vyvolala vlnu protestů. Někteří členové SZ začali Bursíkovi vytýkat to, že se Kuchtové nezastal. Ta navíc obvinila svého šéfa z toho, že se ze SZ snaží udělat stranu jednoho muže. Východiskem se po bezmála dvou měsících stala nominace předsedy evropského výboru Lišky na post ministra školství.

 

Než zelení jeden problém vyřešili, další jim nastal. V prosinci začala policie vyšetřovat jejich lídra z údajného krácení daní. Podstata provinění má podle anonymního oznámení spočívat v tom, že dům na Malé Straně vicepremiér pronajímal za vyšší částky, než jaké přiznával v účetnictví. Tím měl vzniknout daňový únik. Bursík jakékoli pochybení odmítl.

 

Pro zelené to nebyl lehký rok, celkem vzato ale dokázali, že i přes jejich relativní politickou nezkušenost dokážou být rovnocennými a státotvornými partnery ve vládě. Podařilo se jim například prosadit do rozpočtu ekologickou daňovou reformu a lehce zmírnit kritické vystupování vlády vůči EU. Jak sami přiznali, nezvládli naopak protlačit své priority, mimo jiné v oblasti dopravy.

 

Hlavní postavou SZ zůstává v dobrém i zlém nadále Bursík. Toho sice někteří zelení kritizují za jeho realpolitické postupy, přesto ale co do vůdčích schopností a profesionality nemá zatím ve straně konkurenci.


 

Zdeněk Nevělík, Novinky.cz

K tématu čtěte:

Zelení si vybrali znovu Bursíka, volili i předsednictvo

Zelení v přímém přenosu propírali špinavé prádlo

Zelení ve válce s kamióny ustupují

Bursíka může problém s daněmi zlomit, zní z koalice

 

SPECIÁL: ROK 2007 
 
přejděte na hlavní stranu Novinky.cz přejděte na úvodní stránku