přejděte na úvodní stránku přejděte na hlavní stranu Novinky.cz přejděte na úvodní stránku

Články z rubriky Domácí:



Pád zbytku železné opony

Na slovensko-rakouském hraničním přechodu Petržalka
- Berg už začali bourat budovu celnice.

Pozemní hranice mezi Českou republikou a jejími sousedy padly 21. prosince. Událost, kterou ministr vnitra Ivan Langer označil za pád posledního zbytku železné opony, byla důsledkem vstupu ČR do tzv. schengenského prostoru.

 

Systém Schengen, který se jmenuje podle vesnice v Lucembursku, kde byla v roce 1985 smlouva o volném pohybu osob uvnitř EU podepsána, je založen na tom, že když do něj někdo vstoupí, tak už při cestách do jiných zúčastněných států nemusí žádnými dalšími hraničními kontrolami procházet. Klasické pasové kontroly zůstanou prozatím jen na letištích. EU ale plánuje, že koncem března se kontroly zruší u letů mezi novými a starými zeměmi schengenského prostoru a zůstanou pouze u příletů a odletů do jiných destinací.

 

Kromě ČR a Slovenska se krok týká Polska, Maďarska, Slovinska, Estonska, Lotyšska, Litvy a Malty. Kypr požádal o roční odklad, protože potřebuje delší přípravu. Do systému bylo doposud zapojeno 13 zemí EU (bývalá "patnáctka" bez Británie a Irska), Norsko a Island.

 

ČR přitom měla vstoupit do Schengenu již na jaře, poté se mluvilo o říjnu. Skluz byl zaviněn technickými problémy s centrálním informačním systémem, který obsahuje například data o osobách se zakázaným vstupem, o hledaných osobách či o ukradených autech a dalších předmětech.

 

 


Vstup do Schengenu usnadní podmínky cestování i do USA.

SIS I nebo SIS II?
Původní patnáctka EU se dohodla na převedení současného informačního systému SIS I na modernější SIS II, který bude ukládat biometrické údaje jako otisky prstů a podoby obličejů.


Problém ale nastal poté, co nováčci EU uvedli, že změny nebudou schopni zavést. Benzín do ohně přililo Rakousko, které navrhlo, aby se hranice zrušily až v roce 2009 poté, co začne fungovat SIS II.

 

Odložením vstupu do schengenského systému by se navíc snížily šance na rychlé zrušení víz do USA. Schengen je totiž pro Washington určitou zárukou, že na území EU neproniknou teroristé zvenčí. Začalo se také spekulovat o tom, že k rozšíření Schengenu v roce 2007 vůbec nedojde. Portugalsko nakonec přišlo s kompromisním návrhem, podle kterého se do roku 2009 bude používat upravená verze SIS I.

 

Když už se ale zdálo, že se státy dohodly, přišel rakouský ministr vnitra Günther Platter s tím, že kontroly na hranicích padnou po fotbalovém šampionátu, který se v Rakousku a Švýcarsku uskuteční v polovině příštího roku.

 

Na konci října nakonec přišlo spásné potvrzení Bruselu, že rozšíření proběhne ještě letos před Vánocemi.


 

Zdeněk Nevělík, Novinky.cz

K tématu čtěte:

Ministři potvrdili rozšíření schengenu na 21. prosince

OBRAZEM: Na slovensko-rakouské hranici bourají celnici

Vídeň: Otevření hranic k 1. lednu 2008 není jisté

Vstupu unijních nováčků do Schengenu hrozí odklad

 

SPECIÁL: ROK 2007 
 
přejděte na hlavní stranu Novinky.cz přejděte na úvodní stránku