Články z rubriky Věda a technika:



USA opět ve vesmíru

Start raketoplánu Discovery

Před třemi roky se zastavil čas na Mysu Canaveral, když se při startu raketoplánu Columbia na začátku roku 2003 utrhla malá část pláště z křídla kosmické lodi a při návratu lodi způsobila děsivou katastrofu. Vláda Spojených států a NASA zakázali další lety těchto pilotovaných strojů do vesmíru, dokud nebude zaručeno bezpečí posádek. Další z raketoplánů, Discovery, vzlétl až v roce 2005. Na rok 2006 USA plánovaly dva starty s tím, že pokud bude vše v pořádku, začnou do vesmíru opět létat mnohem častěji. Právě americké raketoplány se podílejí na dobudování mezinárodní vesmírné stanice ISS.


Černou můrou pro Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) se staly úlomky izolační pěny, které mohly poškodit tepelnou izolaci raketoplánu. Právě to se stalo v roce 2003 osudným Columbii. Při startu se tedy pečlivě sledovaly právě tyto úlomky.


Po dlouhém úsilí vzlétl v červenci raketoplán Discovery do vesmíru a vynesl na oběžnou dráhu další část vesmírné stanice. (více na Novinkách) Ta byla dosud zásobováním závislá na ruských lodích.


Američané mají o osud svého raketoplánu strach. Kdyby projekt zkolaboval, všechna silná slova o dobývání vesmíru, která pronášeli snad všichni novodobí prezidenti USA, by vyzněla dost trapně.

 

USA se letu tolik obávaly, že přípravy na let byly více než pedantické. Let byl kvůli počasí či z technických důvodů několikrát odložen. Nakonec však odstartoval a všichni v řídícím středisku si oddychli. Jedna část těžké mise byla splněna. Přistání se také odkládalo, ale nakonec vše proběhlo bez problémů.



Přistání Discovery proběhlo bez problémů

Ani další let raketoplánu, tentokrát Atlantisu, neměl zrovna na růžích ustláno. Opět po několika odkladech nakonec v září odstartoval. Menší problémy však ve vesmíru nastaly. Kolem raketoplánu se totiž těsně před návratem zpět na zem začaly objevovat podezřelé předměty. Kosmonauti tak museli ve vesmíru vylézt z ulity raketoplánu a osobně jít prověřit, zda se kolem bezcílně nepotuluje nějaký kousek lodi.


Atlantis však nevykazoval žádné známky poškození, a tak se mohl bezpečně dotknout země dne 21. září 2006. (více na Novinkách)


USA se tak dostaly zpět do vesmíru a protože se dvěma lety nebyly komplikace, mohou se vrátit k plánu na dostavbu ISS.  Rusové během tří hluchých let vynesli raketou Sojuz na oběžnou dráhu své díly a ještě jednu vesmírnou turistku, Čína už předminulý rok vyslala svého tchajkonauta za hranice zemské atmosféry.

 

Štěstí zkoušejí i soukromí dopravci. Je ovšem pravda, že první pokus o vystřelení rakety ze soukromého kosmodomu nevyšel. Kosmická loď SpaceLoft XL americké firmy UP Aerospace nedosáhla ani oběžné dráhy a spadla doprostřed mexické pouště.

Jan Čech, Novinky.cz
SPECIÁL: ROK 2006 
 
přejděte na hlavní stranu Novinky.cz přejděte na úvodní stránku