Články z rubriky Věda a technika:



Čína začala plnit největší přehradu světa

Nëjvětší přehrada světa Tři soutěsky

Čínská lidová republika se ráda pyšní hned několika primáty ve stavebnictví. Země se s houževnatostí sobě vlastní pustila do boje s živly a zatím se zdá, že vítězí. Dopomáhá jim k tomu jak bohaté nerostné bohatství země, tak i komunistická vláda, která v duchu plnění pětiletek zařadila megalomanské projekty za národní priority.


Jako největší přehrada na světě byla zatím v Guinessově knize rekordů zapsána Hooverova na řece Colorado v americkém státě Nevada. Jenže pilní Číňané se pustili do práce a zkrotili nejdelší a nejvodnatější řeku Číny - Jang-c'-ťiang. Dílo zvané Tři soutěsky je vpravdě kolosální už tím, že plného stavu nádrž dosáhne až v roce 2009. V roce 2005 byla dostavěna hráz a v roce 2006 spustili Číňané napouštění přehrady.


V Číně se vůbec netroškaří: objem nádrže činí 39,3 miliard kubických metrů, výška hráze je 185 m, délka nádrže činí více než 660 km a kvůli stavbě a napouštění přehrady byla přesunuta celá města s celkovým počtem 1,3 miliónu lidí. Cena tohoto vodního díla dosáhne v celkovém počtu 21,7 miliardy dolarů. Ačkoli je to ohromné číslo, v porovnání s náklady, které by byly potřeba na západě je to jen nepatrný zlomek. Za plného provozu vydá elektrárna umístěná v přehradě celkem desetinu spotřeby elektrické energie země. (více na Novinkách)

 

Čína Tři soutěsky potřebuje, protože její spotřeba elektřiny rok od roku roste a již nyní nestačí pokrývat požadavky. Například jejich další ultramoderní projekt rychlodráhy spotřebuje tolik elektrické energie, že v době průjezdu vlaku provinciemi mají tamní továrny přesně vymezený čas na vypnutí strojů, aby neodčerpávaly energii ze sítě, a vlak se tak nezastavil.



Napouštění přehrady Tři soutěsky

Čína také připravuje olympiádu v roce 2008. Vybudovala pro ni kompletně nové město. Zatímco minulá letní olympiáda v Athénách se konala v polorozbudovaném městě, nikdo nepochybuje, že Čína bude za půldruhého roku připravená do posledního detailu.


Očekává, že na hrách získá rekordní množství zlatých medailí, které použije k propagandě svého komunistického režimu. Proto dělá všechny podmínky takové, aby domácí sportovci vynikli nad ostatními. Důležitá sportoviště, kde je dobré se aklimatizovat a připravit na jejich podmínky již stojí a tamní borci již ladí formu na rok 2008. (více na Novinách)


Na ostatních místech se stále ještě staví. Ale ať vypadala situace ještě v roce 2005 neutěšeně, čínské obdoby brigád a sobotních „Akcí Z“ přináší úspěchy. Zatím největším problémem je infrastruktura, která musí být dostatečně připravena na příval turistů, novinářů a sportovců.

 

Také je třeba zmínit magnetický rychlovlak, který jezdí mezi Šanghajským centrem a letišti. Není sice první, ale jeho význam spočívá v tom, že je kompletně vyroben a zkonstruován v Číně. (více na Novinkách) Tento vlak také bude jezdit během olympiády mezi Pekingem a Šanghají. Dobu cesty zkrátí z běžných 13 hodin na pět.

Jan Čech, Novinky.cz
SPECIÁL: ROK 2006 
 
přejděte na hlavní stranu Novinky.cz přejděte na úvodní stránku