Články z rubriky Kultura:



Filmy v českých kinech

Z filmu Zkrocená hora

Pokud bychom měli na začátek přijít s nějakým výstižným prohlášením o filmech roku 2006, znělo by takto: tento rok ničím zajímavý ani výjimečný nebyl. Opět se nejvíc chodilo na filmy domácí provenience a na rodinné snímky. A opět se potvrdilo, že soška Oscara neznamená pro českého diváka doporučení. Ani jeden z oscarových filmů, které šly v našich kinech nezaznamenal žádný výraznější  divácký zájem.

 

Největším favoritem Oscarů byla Zkrocená hora, melancholický snímek o homosexuálních kovbojích, který byl nominován na osm Oscarů, ale získal jen dva. Ten jediný zabodoval u českých diváků, když se na něj vypravilo přes sto tisíc lidí. Nejvíce Oscarů – tři – získal nízkorozpočtový snímek o rasismu v Los Angeles Crash. (více na Novinkách) V českých kinech ale prošel prakticky bez povšimnutí. Se slabým zájmem se  potýkalo také kostýmové drama Gejša, která dostalo dva Oscary. Vidělo ho necelých  šedesát tisíc lidí. Ostatní oceněné filmy se do TOP 15 vůbec nedostaly.

 

Na co se tedy chodilo? Když zatím pomineme české filmy, byla divácky neúspěšnějším filmem animovaná Doba ledová 2 – Obleva, kterou vidělo téměř 650 tisíc. Piráty z Karibiku: Truhlu mrtvého muže vidělo na 515 tisíc lidí. I tento snímek patří mezi rodinné filmy. (více na Novinkách)

 

Prakticky stejný počet lidí se vypravil na thriller podle románu Dana Browna Šifra mistra Leonarda, jemuž skvělou reklamní kampaň paradoxně zajistila sama církev, která horlivě protestovala proti jejímu uvedení. Což je asi na tomto vcelku nepovedeném filmu nejzajímavější. Ale vězte, že se již připravuje pokračování podle starší  Brownovy knihy Andělé a démoni, která Šifře předchází (ne nespletli jsme se, pokračování se točí podle příběhu, který předchází). Účast na projektu již přislíbil Tom Hanks.

 

Dobře si po prvním víkendu vedla i bondovka Casino Royale, s 55 tisíci za první víkend. V neposlední řadě patří k tomu nejzajímavějšímu v letošním roce mystifikační dokument Borat, který ač natočen velmi levně trhá rekordy návštěvnosti. Chytrý a jednoduchý nápad „kazašského reportéra“ na poznávací cestě Amerikou, patří k tomu nejlepšímu v kinech a nepochybně zasáhne do žebříčků návštěvnosti.

 

Na podzim přišly téměř shodně dva filmy věnující se teroristickým útokům z 11. září. První byl „menší“ Let číslo 93, který byl v podstatě rekonstrukcí toho, co se asi stalo ve čtvrtém uneseném letadle z 11. září, které se nakonec díky statečnosti cestujících nedopadlo na Bílý dům, ale zřítilo se v Pensylvánii. Jde o velice přesvědčivý počin, z kterého se diváci dlouho po shlédnutí vzpamatovávali. (více na Novinkách) World Trade Center Olivera Stonea, které bylo věnováno posledním zachráněným strážníkům zasypaným pod World Trade Center, byl rozvleklý film plný emocí, slz a patosu. (více na Novinkách)

 

A které zajímavé  filmy diváci  více či méně ignorovali? Velkým zklamáním byl Mnichov Stevena Spielberga. Ten natočil ponuré drama o pomstě izraelské vlády za zmasakrovaní jejích sportovců na Olympiádě v Mnichově v roce 1972. Film nebyl dobře přijat ani kritikou ani diváky. Kapitolou sama pro sebe byl brutální horor Hostel, kdy distributor šikovně využil toho, že byl točen u nás, díky čemuž se o tom hodně psalo, aby se ukázalo, že to je další velká mýdlová bublina, ale se zábavnými bonusy pro tuzemce.Zajímavé byly i tři komiksové filmy –  futuristická V jako Vendeta podle Allana Moorea, třetí pokračování série X Men a po dlouhé době zfilmovaná legenda Superman se vrací. Z akčních filmů bychom neměli opomenout třetí pokračování Mission: Impossible, které se pro mnohé stalo nejlepším filmem této špionážní série, i když režisér J.J. Abrams nedržel zrovna úctu k původnímu stylu.

 

V kinech se objevil i poslední snímek režiséra M.A.S.H  Roberta Altmana Zítra nehrajeme!, který zachycuje poslední den rozhlasové show. Uzavírá filmografii slavného režiséra, který dostal Oscara za celoživotní přínos filmu. Jedenaosmdesátiletý Atlman v listopadu zemřel. (více na Novinkách)

 

České filmy
Do kin v letošním roce přišlo skutečně velké množství filmů – 37,  ale mezi ně jsou počítány kromě regulérních premiér hraných filmů i české dokumenty a zvláštnost letošního roku znovu uváděné starší televizní filmy na DVD do kin. Kvality ale bylo málo.  

 

Nejvíce lidí přišlo stejně jako loni na adaptaci Vieweghova románu, tentokrát to byli Účastníci zájezdu, které vidělo více než 760 tisíc lidí. Prázdninový příběh o naprosto normálním zájezdu naprosto normálních českých turistů  k moři natočil Jiří Vejdělek, který se spolu s Micahlem Vieweghem podílel i na scénáři. Druhou příčku si drží další prázdninová komedie, tentokrát teenagerská, Rafťáci, (více na Novinkách) kterou shlédlo necelých 700 tisíc lidí. Režisér Karel Janák obsadil do hlavních rolí oblíbenou dvojici Votěch Kotek a Jiří Mádl. Janák drží ale triumf patrně v české kinematografii ojedinělý – s odstupem několika měsíců mu šly do kin dva filmy. Druhý také s Kotkem a Mádlem se jmenuje Ro(c)k Podvraťáků a  bude nepochybně patřit mezi divácky nejúspěšnější filmy. Jedná se o černou akční komedii pro trochu dospělejší publikum, než Janákovy předchozí opusy.

 

Velký divácký zájem vzbudila komedie Jak se krotí krokodýli Marie Poledňákové, které snad mělo být volným pokračováním jejích povedených komedií z osmdesátých let Jak vytrhnout velrybě stoličku a Jak poslat tatínka do polepšovny. Bohužel paní režisérka za tu dobu ztratila svůj dřívější um.

 

Hřebejkova Kráska v nesnázích s Aňou Geislerovou, a Josefem Abrhámem přitáhla do kin téměř čtvrt miliónu diváků. (více na Novinkách) Navíc příběh ženy pronásledované „špatnými“ muži sklízí jeden úspěch za druhým i na světových festivalech.

 

S velkým očekávání vstupoval do kin film Davida Ondříčka Grandhotel, natočený podle předlohy Jaroslava Rudiše, který se podílel i na scénáři. Tady se diváci opět shodli s kritiky, film většinou nepochválili a diváci na něj nechodili, zatím jej vidělo jen něco kolem 40 tisíc.

 

Nakonec ještě krátce zrekapitulujme Českého lva, který se uděluje každoročně v únoru. Kritici ohodnotili jako nejlepším filmem roku 2005 depresivní příběh lásky Štěstí Bohdana Slámy, který pobral prakticky všechny Lvy včetně toho za nejlepší film. Jen


Příběhy obyčejného šílenství Petra Zelenky si vydobyly dva České lvy stejně jako Sluneční stát Martina Šulíka. Film Šílení Jana Švankmajera získal Lva za výtvarný počin.

 

Jelikož se text připravuje s předstihem, jsou počty diváků uvedeny k listopadu 2006 a tudíž nejsou konečná. Statistické údaje poskytla Unie Filmových distributorů www.ufd.cz.



Novinky.cz
SPECIÁL: ROK 2006 
 
přejděte na hlavní stranu Novinky.cz přejděte na úvodní stránku