přejděte na úvodní stránku přejděte na hlavní stranu Novinky.cz přejděte na úvodní stránku

Články z rubriky Věda a technika:



Na strašlivé choroby jsou hledány účinné biče

Po letošních objevech svítají naděje pro
lidi nemocné malárií nebo AIDS.

Svět je zmítán válkami, na které ročně umřou milióny lidí. Jenže to není nic v porovnání s nemocemi, které kosí celé vesnice ve Africe, sužují lidi i ve vyspělých státech a jejich léčba je dnes prakticky neúčinná. Mnohé se však velmi brzy může změnit.

 

Mezi nemoci, které jsou dnes prakticky nezvládnutelné, patří malárie. Proti ní sice existuje očkování, ale to se nedostane ke všem lidem a navíc je tato nemoc lehce zmutovatelná a na světě známe několik set jejích variací.
Ovšem na Madagaskaru možná našli látku, která by proti této strašné nemoci pomohla. Čtvrtý největší ostrov světa skýtá mnoho zajímavostí a jedinečností. Zdejší bohatá flora čítá například 98 procent palem, jež nerostou nikde jinde na světě. V této bio pokladnici se vědcům podařilo izolovat z jedné madagaskarské rostliny molekulu, která potírá malárii. Tuto rostlinu používají obyvatelé Madagaskaru k léčení malárie už po dlouhé generace.


Antananarivo - Strychnopsis thouarsiii z čeledi chebulovitých či lunoplodovitých se vyskytuje pouze na tomto ostrově v Indickém oceánu a roste v deštných pralesích v jeho východní části, zejména v nevelkých výškách v blízkosti vody. Tým doktora Philippa Rasaonaiva z madagaskarského ústavu pro aplikovaný výzkum v rostlině objevil první přirozeně se vyskytující molekuly, jež zabíjejí parazita malárie, když prochází játry v prvním stadiu nemoci.

 


Antibiotika nezabírají?
Velkým problémem na světě je schopnost patogenních bakterií získávat odolnost vůči stále novým lékům. Pokud se bakterie rozmnoží, dokáží se naučit odolávat třeba i antibiotickým preparátům. Američtí vědci však oznámili, že jsou na stopě postupu, jak učenlivost bakterií zastavit.


Dokázali to na enzymu E.coli. U něj totiž zjistili, že antibiotika nyní zabírají jen na nejslabší bakterie, zatímco ty odolnější zmutují do rezistentní formy a nové vlastnosti předají dalším. Při vzájemném dotyku otevřou ve svých membránách otvor a předají informaci. Jenže když něco zasáhne cíleně tento otvor, informace se nepředá.

 


Přijde skutečný lék na AIDS?
Chemik Antonín Holý se stal laureátem ceny Česká hlava 2007, když porota zdůraznila jeho velký přínos světovému zdravotnictví. Jednasedmdesátiletý profesor Antonín Holý proslul především jako objevitel látek, které jsou využívány při léčbě AIDS nebo žloutenky typu B. Jenže ani geniální lék profesora Holého, který výrazně zpomaluje průběh nemoci AIDS, není všemocný.


Američtí vědci v únoru přišli s novinkou v léčbě této zákeřné nemoci.  Zjistili, že jedna molekula vyskytující se přirozeně v těle chrání životně důležité buňky imunitního systému před "buněčnou sebevraždou" při náporu viru HIV. Molekula by prý mohla pomoci při přirozené obraně těla u nemocných lidí. To by znamenalo, že bílé krvinky by neodumíraly a mohly se podílet na navrácení imunity pacienta. To by výrazně podpořilo léčbu současnými léky.


 

jč, Novinky.cz

K tématu čtěte:

Objevení protilátky proti malárii

Objevena možnost, jak zabránit virům získat odolnost proti antibiotikům

Nový lék na AIDS

 

SPECIÁL: ROK 2007 
 
přejděte na hlavní stranu Novinky.cz přejděte na úvodní stránku