přejděte na úvodní stránku přejděte na hlavní stranu Novinky.cz přejděte na úvodní stránku

Články z rubriky Krimi:



Personální policejní vichřice

Martin Červíček - Dopravní policie

Jako předzvěst skutečného průvanu ve vrcholných bezpečnostních složkách v Česku mohla kolem voleb v roce 2006 vypadat tvz. Kubiceho zpráva a nástup nového ministra vnitra do resortu. Kormidla bezpečnostních složek se ujal Ivan Langer (ODS) a novoty v lidských zdrojích na sebe nenechaly dlouho čekat.

 

Po půlročním rozkoukávání co a jak, otevřel první muž z Letné u policie dveře stereotypu a personálně provětral služební kanceláře způsobem, jaký tato organizace dlouho nezažila. Jeho úklidových metod se ale chytili podřízení i tam, kde to nečekal.

 

Tak se stalo, že během jednoho roku přišlo jiné vedení nejen na prezidium, změny čekají i řadu elitních útvarů. Nová jména nabídla vize a předsevzetí. V roce 2007 začala pro českou policii další epizoda.

 

Uragán jmen zahájil ministr už krátce po nástupu do funkce. Na září 2006 nebude v dobrém vzpomínat Miroslav Borník, jenž opustil místo šéfa Inspekce ministra vnitra. Obměna postihla i jeho dva náměstky a tři vysoké důstojníky inspekce. Naopak na řízení této složky si musel rychle vzpomenout Zdeněk Pelc, který dostal od ministra důvěru a po letech 1997 až 1998 se stal opět hlavním inkvizitorem při odhalování nekalých činností mužů zákona.

 

Hlavní kolotoč jmen si ovšem policie schovala až na rok 2007. Čachry s křesly zahájila místa nejvyšší, když v druhé polovině března rezignoval tehdejší policejní prezident Vladislav Husák. Ten byl předtím pod palbou kritiky kvůli tzv. kauze biolíh a kvůli problémům s úniky citlivých informací.

 

V květnu Ivan Langer nahradil Husáka dosavadním náměstkem Oldřichem Martinů, jenž se tak stal prvním mužem policie. Husák přijal místo ve vedení cizinecké a pohraniční policie. Martinů neváhal a začal vytvářet svůj nový tým náměstků. Kufry si tak pakovali další zástupci předlangerovské éry.



Oldřich Martinů - Policejní prezident

Pověřeným náměstkem pro trestní řízení se stal Jiří Houba, pro uniformovanou policii Ivan Bílek a pro ekonomiku Tomáš Kužel. Ve funkci vystřídali Františka Snopka, Jana Brázdu a Pavla Bouberleho. Přitom pravidla nepravidla, je-li třeba poskočit v kariéře o několik míst nahoru, cesta se vždy najde. Služební zákon neumožňuje, aby funkcionáři povýšili o několik stupňů v policejní hierarchii, což se mohlo stát Bílkovi a Kuželovi.


Ale popojedem, jelikož ten největší policejní skokan přistál až na postu šéfa dopravní policie. Do výběrového řízení se přihlásil jako jediný, proto nebylo jeho vítězství až takovým překvapením. Martin Červíček nahradil odstupujícího dlouholetého guru dopraváků Zdeňka Bambase. Ten sice nechtěl od válu, ale po čtrnácti letech ve funkci byl mnohým trnem v oku.


Červíček tak buduje kromě nové dopravní policie také slibnou kariéru. Přiběhl z regionu a hned slíbil konec celostátních Kryštofů a více individuální práce policejních sborů v regionech. Uvidíme. Na představovací tiskové konferenci moc sebejistě nevypadal.


Z nového vedoucího se radují od srpna také pořádkoví policisté. I Petr Sehnoutka „použil“ v praxi způsob vítězství ve výběrovém řízení pouze s jedním uchazečem, oslnil výběrovou komisi a plynule vplul do týmu budujícího novou tvář ozbrojeného sboru.


V lednu nastoupila Renata Strnadová na post nové ředitelky protikorupční policie. Nahradila Miloslava Brycha, jenž se špatně učil a chybějící vysokoškolské vzdělání platný služební zákon neodpouští. V lednu však není na podzim a Strnadová požádala o propuštění ze služebního poměru ke konci roku. Korupčníci nyní s napětím očekávají, kdo nově stane v čele jejich pronásledovatelů.



Petr Sehnoutka - Pořádková policie

A pak tu máme plukovníka Jana Kubiceho, díky politikům mediálně nejznámějšího šéfa elitní policejní složky. Útvar pro odhalování organizovaného zločinu se od podzimu otřásá v základech. Kubice i jeho náměstci si uklízí na vlastní žádost na stolech.


S sebou na výpravu do civilního sektoru si přibalili i dlouholetou mluvčí Blanku Kosinovou, která už asi měla dost domácího vězení, které jí měl údajně kdysi nařídit Jiří Paroubek. Spolu s vedením prchají z útvaru další desítky detektivů. Služební poměr nejspíš není proti politice imunní. Útvar podle slov Kosinové dlouhodobě necítil podporu vedení policie.


Obměnu policistů v útvaru ocenil ministr vnitra. Podle jeho slov byla vzdělanost u Kubiceho podřízených nejhorší v celé policii. Nadšeni však nejsou jiní, neboť si uvědomují, že právě u takovéhoto útvaru je více než kde jinde důležité předávání osobních zkušeností, jenž trvá roky. Kdo a jak nyní bude chytat ty nejnebezpečnější zločince?


Na své personální hrátky si letos přišla také Národní ústředna Interpolu v Praze. V říjnu se stal novým šéfem pobočky Vratislav Grégr. Nahradil Pavola Mihála, u nějž přišlo najevo, že byl veden jako spolupracovník StB.


V září 2006 vláda odvolala ředitele civilní rozvědky Karla Randáka. Jako důvod uvedla plánovanou reformu zpravodajských služeb. Letos v květnu vláda na jeho místo jmenovala Iva Schwarze. Schwarz nahradil Jiřího Langa, který úřad dočasně řídil od Randákova odvolání.


Suma sumárum přinesl rok 2007 nová jména, kam se v policii a dalších složkách člověk podívá. Nezbývá než doufat, že v nové tváři policie budou dopraváci neúplatní, pořádkoví policisté usměvaví a že Langrovy zmodernizované služebny přestanou slušným lidem nahánět strach stejně, jako muži v uniformách se žlutými nápisy na zádech.

 

Petr Nový, Novinky.cz

K tématu čtěte:

Z prezidia mazat shengenskou hranici

Červíček odzvonil celorepublikovým Kryštofům

Přívětivá tvář pořádkových policistů

Renta za odsloužené roky se hodí

Z policejního vězení do svobodného civilu

 

SPECIÁL: ROK 2007 
 
přejděte na hlavní stranu Novinky.cz přejděte na úvodní stránku