Miloš Zeman
První přímo volený český prezident Miloš Zeman (72 let) sedí na Hradě od roku 2013. Dlouho se spekulovalo o tom, zda bude kandidovat i podruhé. Jedním z důvodů k pochybnostem byl jeho zdravotní stav – současná hlava státu trpí cukrovkou a neuropatií nervů dolních končetin. Nakonec se ale rozhodl, že svoji funkci zkusí obhájit. Podle jeho slov pro to hovoří „podpora veřejnosti“.
![](img/candidates_a/zeman_2.jpg)
Zeman se prohlašuje za prezidenta „dolních deseti miliónů“, rád jezdí do regionů, kde diskutuje s lidmi. Jeho odpůrci však tvrdí, že rozděluje společnost. Během svého působení ve funkci učinil několik kroků, za které sklidil vlnu kritiky.
Jedním z nich byly například oslavy 17. listopadu v roce 2015, kdy Zeman vystoupil na Albertově po boku extremisty Martina Konvičky, který tehdy působil v čele Bloku proti islámu. Prezident k tomu uvedl, že netušil, vedle koho stál. O několik měsíců později přes svého mluvčího Jiřího Ovčáčka vzkázal, že už by vedle Konvičky nevystoupil.
Další vlnu nevole u veřejnosti vzbudilo Zemanovo rozhodnutí neocenit pamětníka holokaustu Jiřího Bradyho, údajně kvůli setkání Bradyho synovce – lidoveckého ministra kultury Daniela Hermana s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou. Hrad nařčení popřel a ministra obvinil ze lži. Terčem kritiky se často stává i hradní kancléř Vratislav Mynář, který nedostal bezpečnostní prověrku, o niž žádal. Zeman se už nechal slyšet, že si umí i případné další prezidentské období představit s Mynářem bez prověrky.
Ahoj, Slávku. Dobrý den, pane premiére
![](img/candidates_a/zeman_3.jpg)
Zemanovo prezidentování doprovázejí spory s premiérem a předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou. Mezi politiky vládne dlouhodobě napětí. Podle toho, jak byly situace vyhrocené, si dokonce prezident s premiérem střídavě vykají nebo tykají.
Nevraživost prezidenta vůči premiérovi trvá už od roku 2003, kdy Zeman kandidoval na hlavu státu a Sobotka ho tehdy ještě v nepřímé volbě nepodpořil. Na Hrad pak zamířil Václav Klaus a Zeman se stáhl z vrcholné politiky na svoji chalupu na Vysočině, kde občas přijímal návštěvy a zpovzdálí glosoval politické dění.
Během uplynulých let měl Zeman se Sobotkou neshody například kvůli jmenování Karla Srpa členem etické komise. Sobotka odmítl kontrasignaci kvůli pochybám o Srpově někdejší spolupráci se Státní bezpečností. Další ostřelování předváděli politici právě po 17. listopadu. Sobotka tehdy prezidenta za vystoupení na Albertově ostře kritizoval. O několik měsíců později se situace vyhrotila, když Zeman o Sobotkovi prohlásil: „Chcete-li se zbavit jakéhokoliv politika – prezidenta nevyjímaje – je k tomu jediná demokratická cesta. A to jsou svobodné volby, které v daném případě budou za rok. (…) A pak existuje nedemokratická cesta, a ta se jmenuje kalašnikov.“
Žádná kampaň
![](img/candidates_a/zeman_4.jpg)
Prezident má naopak nadstandardní vztahy s vicepremiérem, ministrem financí a největším soupeřem ČSSD Andrejem Babišem (ANO). Zeman Babiše podržel například při kauze Čapí hnízdo, kdy na farmu osobně zavítal a v tamní zoo pokřtil klokana. Svůj postoj dal také jasně najevo, když vetoval zákon o střetu zájmů – přezdívaný lex Babiš. Ministr financí se kvůli normě musel zbavit svého holdingu Agrofert.
Zeman se rozhodl, že během druhé kandidatury nebude vést žádnou osobní prezidentskou kampaň a nezúčastní se rozhlasových ani televizních debat. „Mým programem bude kontinuita výkonu funkce, jako byla dosud,“ uvedl prezident.