Přejděte na Novinky.cz zpět na úvodní stránku zpět na úvodní stránku
Slovenská katastrofa

Kousek vraku havarovaného slovenského letadla

Tragédie antonova

Devatenáctý leden 2006 se stal černým dnem v dějinách slovenské armády. Antonov An-24 ruské výroby, který převážel z kosovské Prištiny do Košic vojáky vracející se z půlroční mise KFOR, se zřítil na maďarsko-slovenských hranicích.

Letadlo začalo klesat k přistání v Košicích, během manévru ale pilot narazil do svahu vrchu Borsó nedaleko hranic u maďarské obce Hejce. Po pádu letadla zemřelo 42 lidí. Přežil jediný člověk: voják Martin Farkaš, který se po několika dnech zázračně zotavil.

Důvody havárie nebyl dlouhou dobu úplně jasné. Nakonec se však potvrdila původní domněnka, že neštěstí způsobilo selhání lidského faktoru. Již podle dřívějších informací slovenského tisku zřejmě posádka podcenila výši terénu pod letounem a v jeho bezprostřední blízkosti. Potvrdily se prý také spekulace, že letadlo nemělo správně nastavený radiový výškoměr.




Pět automobilů slovenské armády převezlo trosky
letadla An-24 na leteckou základnu v Prešově.

Podle vyšetřovací komise posádka prý také špatně odhadla přechod z přístrojového na vizuální přiblížení k letišti v Košicích a neuvědomila si nebezpečí situace. Slovensko drželo po nehodě státní smutek. Na pohřeb obětí havárie přijel i generální tajemník NATO.

Neštěstí minutu po minutě

19. ledna
:: 17:15 - Dva vojenské letouny s vracejícími se slovenskými příslušníky mírových sil KFOR odstartovaly z letiště v kosovské Prištině.
:: 19:30 - Přibližně deset minut před plánovaným přistáním v Košicích havaroval jeden z letounů, stroj typu An-24.
:: 19:46 - Letecká pátrací záchranná služba (LPZS) vyhlašuje pohotovost prvního stupně a vzápětí posílá na místo nehody z letiště ve Sliači vrtulník Mi-17.
:: 20:20 - Na místo neštěstí vyráží čtyři sanitky záchranné služby z Košic. O čtyřicet minut později překračují společně s košickými hasiči hranici s Maďarskem.
:: 20:30 - Vrtulník slovenské záchranky lokalizuje místo nehody letounu nedaleko od slovenské hranice.
:: 22:15 - Košická nemocnice přijímá na oddělení ARO jediného přeživšího - nadporučíka Martina Farkaše (27).
:: 22:45 - Zasedání krizového štábu slovenského ministerstva obrany za účasti premiéra Mikuláše Dzurindy a některých ministrů.
:: 22:58 - Na místo neštěstí vyráží z Prešova 25 členů pozemní pátrací záchranné služby s těžkou technikou.




Vyproštěná těla záchranáři naskládali nedaleko vraku.

20. ledna
:: 00:15 - Příjezd vyhledávacího a záchranného týmu záchranné služby ministerstva vnitra SR na místo nehody.
:: 3:35 - Setkání náčelníků generálních štábů armád Slovenska a Maďarska v maďarské obci Hejce za účelem koordinace záchranných prací.
:: 5:05 - Činnost v místě nehody zahájila vyšetřovací komise ministra obrany SR. Zároveň byla vytvořena společná slovensko- maďarská záchranná skupina, která začala pracovat v 6:00.

:: 10:00 - Policie zpřístupnila místo tragédie novinářům.
:: 10:17 - Maďarský ministr obrany Ferenc Juhász uvedl, že letadlo se zhruba o tři kilometry odklonilo od trasy letu.
:: 14:54 - Slovenské ministerstvo obrany potvrdilo 42 obětí; těla všech se záchranářům podařilo vyprostit. Vyšetřovatelé mají k dispozici už i černou skřínku.

 

 

 

mapa katastrofy na Slovensku
Letecká neštěstí