Přejděte na Novinky.cz zpět na úvodní stránku zpět na úvodní stránku
Úvod

Po kliknutí na obrázek graf zvětšíte.

Přestože letecká doprava je podle statistik nejbezpečnějším způsobem cestování, pro mnohé představuje nepřekonatelný psychický problém. Do letadla by někteří lidé nikdy nesedli. Důvodem je především fakt, že pokud už se letecká neštěstí stanou, přitahují značnou publicitu. I když se stávají relativně zřídka, mají většinou fatální následky.


Statistiky ukazují, že se zhruba 80 procent všech leteckých nehod přihodí během startu nebo přistání. Většinou za ně může lidské selhání nebo technické problémy. Za poslední roky se však zvýšil i počet havárií, za kterými stojí teroristické útoky. Nejznámější z nich je patrně únos amerických letadel 11. září 2001, s nimiž útočníci narazili do věží Světového obchodního centra.

Bezpečnost letecké dopravy za poslední desítky let nesrovnatelně vzrostla. Největší výrobci letadel, americký Boeing a evropský Airbus, kladou na bezpečnost svých strojů stále větší důraz. Faktem však zůstává, že se zvyšujícím se počtem letů počet nehod nutně vzrůstá. Přestože se nehodovost nemění, počet obětí stoupá a výrobci i letecké společnosti hledají nové způsoby, jak situaci řešit.

 

 

 

Letecká neštěstí