SPECIÁL: AMERICKÉ PRIMÁRKY - Novinky.cz

Marco Antonio Rubio

Mladý, pohledný a přitom ambiciózní, chytrý a zkušený politik, navíc z prostředí kubánské komunity na Floridě, která je důležitým jazýčkem na vahách při prezidentských volbách. Senátor Marco Rubio byl jednou z nadějí Republikánské strany, že by mohl přemostit rozdíly mezi tradiční základnou a radikálním křídlem pod hlavičkou Tea Party. Jenže právě po porážce na Floridě souboj vzdal.

Přečíst více

Členové demokratické strany

Členové republikánské strany

Nemálo komentátorů v něm spatřovalo černého koně v boji o Bílý dům.

„Politika je pro tohoto bývalého hráče amerického fotbalu kontaktním sportem,“ napsal server Politico o Rubiovi, který jako by ztělesňoval americký sen o štěstí a blahobytu syna chudých přistěhovalců – otce, který věčně přesčas obsluhuje za barem, a matky, posluhovačky v hotelu.

Rubio patří k těm, kteří se narodili s nadáním pro veřejný úřad. „Někteří lidé jsou v politice prostě dobří a Rubio je jedním z nich,“ uvedl o něm britský list The Independent, který ho přirovnal k Billu Clintonovi, muži s pověstným charismatem a intelektem, který kariérně raketově stoupal hned po studiích.

Marco Rubio

Marco Rubio

FOTO: Jim Young, Reuters

Marco Rubio se narodil 28. května 1971 ve floridském Miami. Jeho rodiče sem přišli v roce 1956, a nikoliv, jak jednou Rubio tvrdil, o tři roky později jakožto uprchlíci před Fidelem Castrem, který toho roku na Kubě převzal moc. Marco byl nejmladším ze tří dětí a část svého dětství strávil v Nevadě, kde rodina nějaký čas žila. Rubio je katolík, ale během života v Las Vegas docházel na mše k mormonům.

Když mu bylo 13 let, přestěhovala se rodina zpět do Miami, kde pak Rubio nastoupil na střední školu. Před nástupem na univerzitu strávil ještě rok v Missouri, kam se dostal na základě stipendia kvůli svému talentu pro fotbal. Později vystudoval politologii a práva. Už jako student se aktivně zapojil do politiky, zprvu pracoval pro kongresmanku Ileanu Rosovou-Lehtinenovou a v roce 1996 pro republikánského uchazeče o prezidentský úřad Boba Dolea.

Rubio mezi příznivci

Rubio mezi příznivci

FOTO: Jonathan Drake, Reuters

O čtyři roky později, když mu bylo teprve 29 let, byl zvolen do Kongresu státu Florida, přičemž pracoval také v právnické kanceláři v Miami. Za další dva roky už stál v čele republikánských zákonodárců a v roce 2009 se za podpory guvernéra Jeba Bushe stal předsedou Sněmovny. Když se pak napřesrok neočekávaně uvolnila hned dvě místa v Senátu ve Washingtonu, rozhodl se Rubio kandidovat a znovu uspěl.

Marc Rubio s rodinou

Marc Rubio s rodinou

FOTO: Profimedia.cz

V Senátu se mu ale údajně nelíbilo. „Nesnáším to tam,“ měl říct známému poté, co neuspěl se svými návrhy v čele s návrhem reformy imigračního systému. Před ohlášením své kandidatury na prezidenta v dubnu 2015 Rubio v Senátu stále častěji chyběl.

Rubio má s manželkou Jeanette čtyři děti.