SARS je těžké akutní onemocnění dýchacích cest. Přenáší se nejhorším a zároveň nejjednodušším způsobem. Vzduchem. Stačí jen, aby si nakažený člověk kýchnul či odkašlal a kolemjdoucí jsou v ohrožení infekce. Je však možné, že se přenáší i dotekem. Například stisknutím tlačítka ve výtahu. Zabiják SARS prý "cestuje" i kanalizačním potrubím. Rychlému šíření nemoci napomáhá také letecká doprava.

Vědci dosud neobjevili žádný účinný lék proti viru. Tisíce lidí proto do ulic vyrážejí jedině s ochrannou rouškou přes ústa v naději, že "nevdechnou" rychle se šířící smrtelný virus. Účinnost masek však zatím nebyla prokázána. Odborníci se obávají, že vývoj vakcíny proti viru se může protáhnout na několik let. Coronavir, který nemoc způsobuje, nejspíš rychle mutuje. To by znamenalo, že žádná vakcína nebude účinná proti všem formám nemoci. Vědci z amerického centra pro šíření nemocí oznámili, že vyrobit účinnou vakcínu proti této nemoci potrvá nejméně rok.

Příznaky onemocnění:

Kontakt s nakaženým člověkem či jen dotek infikovaného povrchu může způsobit nákazu. Poté jen třeba nevědomý dotyk očí, úst či nosu může virus přenést.

Oncemocnění virem začíná jako obyčejná rýma, chřipka či nachlazení. Inkubační doba viru může být až 10 dnů.

Vir se nejprve dostane do dýchacího ústrojí a postupuje níže do plic, což vede často k dýchacím problémům. Pacient trpí horečkami nad 38 stupňů Celsia.

Kromě dýchacího ústrojí však postihuje také střeva. Virus rychle mutuje, napadá a zabíjí i odolnější pacienty.